Rusya'da Covid-19 kaynaklı ölümlerde yeni rekor: Bir günde 984 kişi hayatını kaybetti

Delta varyantının etkisini sürdürdüğü Rusya'da son 1 günde 984 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.13-10-2021 12:55

Rusya'da Covid-19 kaynaklı ölümlerde yeni bir rekor kırıldı ve ülkede son bir günde 984 kişinin öldüğü açıklandı. Bu, Rusya'nın Covid salgınının başından bu yana raporladığı en yüksek ölüm sayısı oldu. Rusya Sağlık Bakanlığı, son bir günde 28 bin 717 yeni vaka tespit edildiğini de açıkladı.

Rusya'da ölüm ve vaka sayılarının yüksek seyretmesi, Kremlin'i de harekete geçirmiş durumda. Kendisi de geçtiğimiz ay yakın çevresindeki Covid vakaları nedeniyle tedbir olarak karantinaya giren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Duma'da yaptığı konuşmada aşılama oranlarının artırılması çağrısında bulundu. Putin, yeni seçilen milletvekillerine ilk hitabında, "Aşı insanları enfeksiyondan, ciddi semptomlardan koruyor. Aşılama hızını artırmalıyız" ifadelerini kullanmıştı.

Rusya'da nüfusun yalnızca üçte biri tamamen aşılanmış durumda. Sağlık Bakanı Mihail Muraşko'nun dün yaptığı açıklamaya göre, Covid tedavisi görmekte olanların sayısı ise 1.1 milyon.