Rusya'da üçüncü Covid-19 aşısı tescillendi

Rusya'da "Sputnik V" ve "EpiVakKorona" aşılarının ardından ‘'KoviVak’' aşısı da Çumakov Merkezi tarafından tescillendi.20-02-2021 12:56

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, ülkesinde yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirilen üçüncü aşının da tescillendiğini bildirdi.

Mişustin, video konferans yoluyla yetkililerle yaptığı toplantıda, ülkesindeki Covid-19 aşı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Aşı çalışmalarında bugün "sevindirici bir haber" aldıklarını belirten Mişustin, "Çumakov Merkezi, bugün Covid-19'a karşı geliştirdikleri ‘'KoviVak’' adlı aşıyı tescil etti" dedi.

Mart ayının ortasında ilk 127 bin doz aşının sivil kullanım için hazır olacağına işaret eden Mişustin, “Rusya, Covid-19’u önlemek için üç aşının geliştirildiği dünyadaki tek ülkedir” diye konuştu.

Rusya'daki Gamaleya Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ilk Rus Covid-19 aşısı "Sputnik V" Ağustos 2020’de, Vektör Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen "EpiVakKorona" adlı aşı ise Ekim 2020’de tescil edilmişti.