Rusya'da Navalni'ye destek eylemlerinde 1400’den fazla gözaltı

Açlık grevindeki Navalni'nin sözcüsü 10 gün hapis cezasına çarptırılırken, yakın çevresindeki bir kişi de tutuklandı.22-04-2021 11:25

Rusya'da polis, açlık grevindeki Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalni'nin hapishanedeki sağlık durumunun bozulması nedeniyle dün onlarca kentte protesto gösterisi düzenleyen 1400’den fazla kişiyi gözaltına aldı. Navalni'nin sözcüsü 10 gün hapis cezasına çarptırıldı ve yakın çevresindeki bir kişi de tutuklandı.

Protestoları ve tutuklamaları izleyen bir grup olan OVD-Info, 662'si St. Petersburg'da ve 95'i Ufa kentinde olmak üzere 1496 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Moskova'daki protestocular "Navalni'ye Özgürlük!" ve "Doktorların içeri girmesine izin verin!" şeklinde sloganlar attılar. Navalni'nin eşi Yulia başkentteki protesto gösterilerine katıldı.

Navalni, Rusya'nın Vladimir bölgesinde sıkı kurallarıyla bilinen bir cezaevinde tutuluyordu. Navalni, şartlı tahliye kurallarını ihlal ettiği için bu yılın başında Rusya'ya giriş yaptıktan hemen sonra hapse atılmıştı.