Rusya'da 'McDonald's ve KFC ajan sayılsın' önerisi

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma vekili Boris Çernışov, McDonald's, KFC ve diğer fast food zincirlerinin yabancı ajan olarak kaydedilmesini önerdi.24-11-2017 16:37

Rus vekil Çernışov, Ruslara ve Rus mutfağına zarar verdiğini düşündüğü McDonald's ve KFC gibi restoranların yabancı ajan olarak kaydedilmesni önerdi.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova ve Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) Başkanı Aleksandr Jarov'a bir yazı gönderen Çernışov, fast food restoranlarının ve bunların 'saldırgan reklamlarının' Rusları sağlıksız bir yaşam tarzına ve yabancı değerlere yönelttiğini, geleneksel Rus mutfağının popülerliğini de olumsuz etkilediğini belirtti.

"YABANCI AJAN ÜRÜNÜ' İŞARETİ KOYULSUN"

Sputnik'in haberine göre, Çernışov, "Fast food'un ideolojisi, sağlıklı yaşam tarzıyla mücadeledir. Zararlı bileşenlerle hazırlanan bu tür ürünlerin sürekli olarak tüketilmesi, iç organlarımızın iflas etmesine, akciğer, kalp ve böbrek hastalıklarına ve yağlanmaya neden oluyor. Bu da, genele bakıldığında Rus ulusuna ciddi bir zarar veriyor" ifadelerini kullandı.

Bu çerçevede söz konusu restoranların yabancı ajan olarak kaydedilmesini ve bunlara yönelik kontrollerin artırılmasını talep eden Çernışov, restoranların reklamlarına ve ambalajlarına 'yabancı ajan ürünü' işaretinin koyulmasını önerdi.