Rusya'da madende yangın: 11 ölü var, 46 kişi hâlâ içerde

Rusya’nın Kemerovo bölgesindeki Listvyajnaya kömür madeninde çıkan yangında 11 kişi hayatın kaybetti, 46 kişi kurtarılmayı bekliyor.25-11-2021 15:32

Kemerovo bölgesindeki Belovo kentinde bulunan Listvyajnaya madeninde sabah saatlerinde yangın çıktı.

 Bölge Valisi Tsivilev, Telegram’daki açıklamasında madende kaza sırasında 285 kişinin çalıştığını, 239 kişinin tahliye edildiğini ve içeride 46 kişinin kaldığını belirtti. Tsivilev, 11 kişinin de cenazesine ulaşıldığı bilgisini paylaştı. Hastaneye 43 kişi sevk edildi, yaralıların dördünün durumu ağır.

Sputnik’te yer alan habere göre yangının çıktığı maden, ülkenin en büyük üç kömür üreticisinden biri olan SDS-Ugol holdingine ait. Şirket, ölen kişinin ailesine destek sunacak.

Acil durumlar servisinden bir kaynağın Rus basınına yaptığı açıklamaya göre, olay madendeki kömür tozlarının tutuşması neticesinde yaşandı. Çıkan duman havalandırma boşluklarından madenin her tarafına yayıldı, ancak bir patlama olmadı. Maden hasar görmedi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

KREMLİN: PUTİN ÖLEN MADENCİLERİN AİLELERİNE TAZİYELERİNİ İLETİYOR

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bugün Kemerovo’dan trajik haberler aldık. Vali Tsivilev, devlet başkanına (Vladimir Putin) rapor verdi” dedi. Ayrıca “Devlet Başkanı Putin ölen madencilerin ailelerine derin taziye dileklerini iletiyor. Yerin altındakilerin de kurtarılabilmesini umuyoruz” ifadelerini kullanan Peskov, Rus liderin ölenlerin yakınlarına gerekli yardımın yapılması yönünde talimat verdiğini söyledi.