‘Rusya’da Kürtlere ırkçı saldırı’

Rusya’nın Saratova kentinde bulunan ve Kürtlerin yaşadığı köye ırkçı saldırı düzenlendi. Saldırıda yaralananların olduğu bildirildi.26-10-2020 11:57

Sanatçı Tara Mamedova, Rusya’nın Saratova kentinde ailesinin de yaşadığı Timoni köyünde Kürtlere dönük ırkçı saldırı gerçekleştiğini söyledi. Rudaw’da yer alan habere göre Mamedova “Rusya’nın Kazakistan sınırındaki Saratova kentinde dün akşam kalabalık bir grup Kazak ailemin de yaşadığı Tımoni köyüne saldırdı. Saldırı sonucu yaralananlar oldu” dedi.

Mamedova, bu saldırının iki ay önce düzenlenen saldırıların devamı olduğunu belirterek, “Bu saldırılar Kazakistan’daki saldırıların devamıdır. Her gün farklı bir bahane üretiyorlar. Kürtlere karşı ırkçı saldırılarda bulunuyorlar. Bölgede Kürtlerin nüfusu çok fazla ve çoğunluğu çiftçilik yapıyorlar ve hayvan besliyorlar. Kürtleri kıskanıyorlar.”

Tara Mamedova, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bir kaç ay önce Kazaklar Kazakistan’da Kürtlere saldırdı. Kazaklar dün de ailemin yaşadığı bölge Saratova’da Kürtlere saldırdı. Her gün bir bahane arıyorlar. Kırgızların bize saldırdığı ve bizi yurtsuz bıraktığı 1993 yılı aklıma geldi. Buna rağmen kimsenin bu zalimlerden haberi yok” ifadelerini kullandı.

‘KÜRTLERİ ÇARESİZ BIRAKMAK İSTİYORLAR’

Bölge sakinlerinden avukat Tahar Fatoev ise, Kazakların saldırısı sonucu 5 Kürt’ün yaralandığını ve hastanedeki tedavilerinin ardından taburcu edildiğini belirtti.

Tahar Fatoev, Kazaklara karşı köylerini savunduklarını ifade etti.

Şu anda Rus güvenlik güçlerinin koruma amaçlı köylerinin çevresinde güvenlik önlemi aldığını belirten Fatoev, “Kazakistan’da bir kaç ay önce Kürtlere saldırdılar. Kürtlerin bağ, bahçe ve hayvan sahibi olmasını istemiyorlar. Şu anda pandemi nedeniyle Rusya-Kazakistan sınırı kapalı. Sınırların açılması ile Kazakistan’daki Kürtlerin Rusya tarafına kaçacağını duydukları için Kürtleri korkutmak amacıyla saldırı düzenlediler. Kürtleri çaresiz bırakmak istiyorlar” diye konuştu.