Rusya ve Almanya'dan Taliban'a yeşil ışık

Afganistan’la ile ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin, “Taliban’ın Afganistan’da düzeni sağlayacağı, teröristlerin geçişine engel olacağına dair verdiği sözleri tutmasını umduğunu” söyledi. Almanya Başbakanı Merkel ise “Artık Taliban’la konuşmaya çalışmalıyız” dedi.20-08-2021 19:59

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kremlin'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Putin, Merkel ile görüşmeye elinde çiçekle gitti.

Afganistan'daki krizin ortasında gerçekleşen buluşmada iki lider, görüşmenin basına açık kısmında açıklamalarda bulundu.

Putin, "Almanya, Avrupa'da ve genel olarak dünyada bizim için ana ortaklardan biri olmaya devam ediyor." dedi.

Merkel ise "Fikir ayrılıklarının olmasına rağmen konuşmamızın iyi olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Merkel ve Putin'in Afganistan, Ukrayna krizi, Belarus başta olmak üzere ikili ve uluslararası konuları görüşmesi bekleniyor.

Rusya'nın muhalif politikacı Aleksey Navalny ve Ukrayna'ya yönelik politikası, iki ülke arasında süregelen bir gerilim kaynağı olmaya devam ediyor.

Merkel, görüşme öncesi Moskova'da Aleksandr Bahseçi'ndeki Meçhul Asker Anıtı'na da çelenk bıraktı.

PUTİN: ‘YÜZ YÜZE GÖRÜŞMEMİZİ GEREKTİREN BİRÇOK KONU VAR’

Merkel ile Almanya'nın başkenti Berlin'de 19 Ocak 2020'de gerçekleşen Libya konulu konferansta son kez görüştüklerini anımsatan Putin, bu konferans sayesinde Libya konusunda birçok şeyin hayata geçirildiğini vurguladı.

Putin, Almanya'nın Rusya için Avrupa ve dünyada en önemli ortaklardan biri olduğunu belirterek "Almanya, Çin'den sonra ikinci ticari ve ekonomik ortağımız. 2020'de oldukça ciddi bir durgunluğun yaşanmasına rağmen ikili ticaret hacmi yılın ilk yarısında iki kat arttı." dedi.

Merkel'in görevini bırakacağına dikkati çeken Putin, "Yüz yüze görüşmemizi gerektiren birçok konu var. Dolayısıyla bu, sadece bir veda görüşmesi değil ciddi ve iş içerikli bir ziyarettir." ifadesini kullandı.

MERKEL: ‘DERİN FİKİR AYRILIKLARIMIZ VAR’

Başbakan Merkel de Putin ile birçok konuyu ele almak istediğini vurgulayarak, "Bugün derin fikir ayrılıklarımız olmasına rağmen birbirimizle konuşuyoruz ve bu olmaya devam etmeli. İleride de temasları sürdürmeye hazırız. İkili ilişkilerden uluslararası konulara kadar konuşacağımız çok şey var." değerlendirmesinde bulundu.

Alman Şansölyesi, yaklaşık 16 yıllık Almanya liderliğinin sonuna yaklaşıyor. 2000 yılından bu yana Rusya'nın cumhurbaşkanı veya başbakanı olarak görev yapan Putin ile aralarındaki birçok siyasi farklılığa rağmen yıllar boyunca bir iletişim hattını korumayı başardılar. İkili arasındaki ilişkiler Rusya'nın Ukrayna'nın Kırım Yarımadası'nı ilhak ettiği 2014 yılından bu yana kötüleşti.

PUTİN: TALİBAN’IN VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMASINI UMUYORUM

Taliban’ın Afganistan’ı büyük oranda ele geçirmesi ile ilgili konuşan Putin, “Taliban’ın Afganistan’da düzeni sağlayacağı, yabancı diplomatik misyonların güvenliğine ve komşu ülkelere teröristlerin geçisine engel olacağına dair verdiği sözleri tutmasını umduğunu” söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in görevi bırakmadan önce yaptığı son Moskova ziyaretinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Putin, 2001’de ülkeyi işgal ettikten 20 yıl sonra çekilen ABD’yi kastederek “Diğer ülkeler Afganistan’a kendi değerlerini benimsemesi konusunda baskı yapmamalı. Taliban’ın ülkenin neredeyse tamamını kontrol ettiği gerçeğini kabul etmeliyiz.” dedi.

MERKEL: ARTIK TALİBAN’LA KONUŞMAYA ÇALIŞMALIYIZ

Ortak basın toplantısında Merkel de, “Artık Taliban’la konuşmaya çalışmalıyız” dedi.