Rusya: Türkiye'yle karayolu taşımacılığındaki sınırlamaların kaldırılmasında anlaştık

Rusya Ulaştırma Bakanlığı, karayolu taşımacılığındaki sınırlamaları karşılıklı olarak kaldırma konusunda Türkiye ile anlaştıklarını açıkladı.16-05-2020 14:31

Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Rusya Ulaştırma Bakanı Yevgeniy Ditrih ile Türk mevkidaşı Adil Karaismailoğlu ile yapılan telefon görüşmesi sonrası karayolu taşımacılığındaki sınırlamaları karşılıklı olarak kaldırma konusunda Türkiye ile anlaştıklarını açıkladı.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı’nın açıklamasına göre telefon görüşmesinde, Rus tır şoförlerinin Türkiye’de kalış sürelerine ilişkin sınırlamaların kaldırılması üstünde anlaşıldı. Rusya’ya Türkiye’den giden tır şoförleri için de bir kısıtlama olmayacağı belirtildi.

TRANSİT GEÇİŞLER İPTAL EDİLDİ

Bunun yanında, sınırlamaların her iki tarafın TIR şoförlerinin, Rusya ve Türkiye’deki transit geçişleri için de iptal edildiği kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Rusya merkezli Uluslararası Karayolu Taşımacıları Birliği daha önce, Türkiye hükümetinin yabancı karayolu taşımacılarının ülkeye girişlerine ilişkin bir dizi sınırlama getirdiğini açıklamıştı.

TIR şoförlerinin Türkiye’ye girişlerine, 72 saat içerisinde ülkeyi terk edeceklerine dair bir belge imzalatılmasının ardından izin verildiği belirtilmişti. Tanınan bu sürenin de tırlardaki ürünleri boşaltmak, yeniden yükleme yapmak ve gümrük işlemlerini tamamlamak için hayli az olduğu kaydedilmişti.

Bunun üstüne Rusya Ulaştırma Bakanlığı da Ankara’nın bu sınırlamaları yakın zamanda kaldırmaması halinde kendilerinin de Türk tır şoförlerinin ülkeye girişinde aynı sınırlamaları devreye sokacağı uyarısını yapmıştı.