Rusya: Suriye’deki terör son bulduğu zaman, Türkiye bölgeden çekilecek

Putin'in Özel Temsilcisi Lavrentyev, Türkiye askerlerinin Suriye’den ne zaman çekileceğine dair açıklamalarda bulundu11-11-2020 18:55

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Suriye'deki Türk askerlerin İdlib'de sivillerin yaşaması için güvenli koşullar sağlandığı zaman ülkelerine döneceklerini belirtti.

Sputnik’te yer alan habere göre, Şam'da bugün başlayan ve iki gün sürecek Uluslararası Sığınmacı ve Yerelde Yer Değiştiren Kişiler Konferansı'nda Sputnik'e demeç veren Lavrentyev, Türk askerlerin Suriye'den ne zaman ayrılacağı soruldu.

Lavrentyev, "Türk güçlerinin Suriye'den çıkması konusu, Rus tarafınca her zaman gündeme getirildi ve Türkiye bu hususta güvence verdi. Suriyeli vatandaşların bu bölgelerde yaşaması için güvenli koşullar oluşturulduğunda ve terör yuvası yok edildiğinde, Türk askerler İdlib'den ayrılacak" yanıtını verdi.

Lavrentyev, Suriyeli sığınmacıların vatanlarına dönmeleri için elverişli koşulların sağlanması gerektiğine dikkat çekerek, "Evler yıkıldı, altyapı tesisleri yıkıldı. En azından temel yaşam koşullarını sağlamalıyız. Elbette bunun için de tüm ülkelerin finansal desteğine ihtiyaç var" diye konuştu.

Rus diplomat, Suriye hükümetinin bu konuda azami çaba sarf ettiğini ancak her şeyi tek başına yapamadığını söyleyerek konferansta bu meselelere yönelik ek mekanizmalar bulmaya çalıştıklarının altını çizdi.