Rusya: Şam ile SDG arasında müzakere yapılması için katkı sunmaya hazırız

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Verşinin, SDG'nin Suriye ordusuna katılımı konusunda Şam'la müzakereler yapılması için katkı sunmaya hazır olduklarını söyledi.05-11-2019 16:00

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Suriye ordusuna katılımı konusunda Şam'la müzakereler yapılması için katkı sunmaya hazır olduklarını söyledi. Verşinin, "Kürtleri Suriye toplumunun ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz" dedi.

'KÜRTLERİ, SURİYE TOPLUMUNUN AYRILMAZ BİR PARÇASI OLARAK GÖRÜYORUZ'

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Verşinin’e, Rusya’nın SDG’nin Suriye ordusuna katılması konusunda müzakere yapılmasına destek vermeye hazır olup olmadığı soruldu. Verşinin, “Birçok kez dile getirdiğimiz gibi, Kürt temsilciler ile merkezi Şam yönetimi arasında diyalog kurulmasından ve sürdürülmesinden yanayız ve Kürtleri, Suriye toplumunun ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz” yanıtını verdi.

Verşinin, Rusya’nın diyalog kurulması için her konuda destek vermeye hazır olduğunun altını çizdi.

SDG'YE ÇAĞRIDA BULUNULMUŞTU

Daha önce, Şam yönetimi tarafından Suriye ordusuna katılmak üzere çağrıda bulunulan SDG, teklifi reddetmiş ve siyasi anlaşma ile özel statü talep etmişti.