Rusya: S-400'ler bizden izinsiz ihraç edilemez

Vorabyeva, Türkiye’ye teslim edilen S-400 füze savunma sistemlerinin Rusya’nın izni olmadan yeniden ihraç edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.30-06-2020 18:45

ABD'de gündeme gelen “Türkiye'deki S-400'lerin ABD tarafından satın alınması” teklifine ilişkin Rusya'dan bir açıklama geldi. Açıklamada, “Bizim iznimiz olmadan yeniden ihraç edilemez” mesajı verildi.

ABD’li Senatör Whip John Tune, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında  krize yol açan ve Türkiye’nin F-35 programından çıkmasına neden olan S-400 füze savunma sisteminin ABD tarafından Türkiye’den satın alınması için, 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nda değişiklik yapılmasını önermişti.

Konuyla ilgili konuşan Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Sözcüsü Mariya Vorabyeva, Türkiye’ye teslim edilen S-400 füze savunma sistemlerinin Rusya’nın izni olmadan yeniden ihraç edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

‘İZNİMİZ OLMADAN İHRAÇ EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL’

Vorobyeva, "Askeri ürünlerin ihracatını gerçekleştirmek için ekipmanlarımızın alıcısının Rus tarafına nihai kullanıcı sertifikası sunması gerekiyor. Bu nedenle, Rus tarafının resmi izni olmadan bu ürünlerin üçüncü ülkelere teslim edilmesi veya yeniden ihraç edilmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.