Rusya: Militanlar ve ağır silahların tahliyesine başlandı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Türkiye arasındaki İdlib anlaşmasının gerçekleştirildiğini aynı zamanda Rus hava savunma sistemleri S-300’lerin de Suriye’ye sevkiyatının başladığını belirtti.28-09-2018 23:42

Foto: Arşiv

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün yaptığı basın toplantısıyla Suriye'ye S-300 sevkiyatı gerçekleştirildiğini, Rusya ve Türkiye arasındaki İdlib anlaşmasının uygulandığını, militanların ve ağır silahların tampon bölgeden tahliyesini başladığını belirtti.

Lavrov “İki gün önce biz burada İran ve Türkiye dışişleri bakanlarıyla görüştük ve bu anlaşmanın uygulandığını tespit ettik. Bu silahsız bölgeden militanlar ve ağır silahlar tahliye ediliyor” dedi.

“Türkiye Suriye’deki ‘muhalefet gruplarını’ Nusra’dan ayıracağına söz verdi” diyen Lavrov, “Bu hiç de kolay bir iş değil. Ama biz yine de Türkiye’nin normal, aklı başında, vatansever muhalefeti Nusra’dan ayırmayı başaracağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

'TERÖRİSTLER YOK EDİLMELİ'

İdlib’den tahliye edilen militanların nereye gönderileceği konusunda birçok spekülasyonların yapıldığını dile getiren Lavrov, “Hatta onların örneğin Afganistan gibi diğer sıcak noktalara gönderileceği yönünde şüpheler var. Tüm bunlar kabul edilemez ve teröristler yok edilmeli” diye konuştu.

Daha önce ABD’nin de muhalefeti Nusra’dan ayırma sözünü verdiğini ancak başaramadığını söyleyen Bakan, “İdlib’de Nusra yandaşlarına yer yok” diye kaydetti.

 

NE OLMUŞTU?

Rusya Dışişleri Bakanlığı, pazartesi günü 'Şoygu İl-20' uçağının düşürülmesinin ardından Rusya'nın Suriye'deki askerlerinin güvenliğini artırma önlemleri kapsamında S-300'lerin Suriye'ye tedariki de dahil bir dizi önlem alacaklarını duyurmuştu.

Rusya'nın Lazkiye'deki Hmyemim Üssü yakınlarında düşen uçaktaki 15 Rus askeri hayatını kaybetmişti. Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'deki hedeflere saldırı yapan İsrail savaş uçaklarının Rus uçağını 'kalkan' olarak kullandığını ve Suriye'nin S-200 hava savunma unsurlarının Rus uçağını düşürmesine neden oduğunu açıklamıştı.

Şoygu İsrail ordusunun saldırıdan Rusya'yı sadece 1 dakika önce haberdar ettiğini ve savaş uçaklarının yeri konusunda Rusya'ya doğru bilgi vermediğini belirtmişti.