Rusya: Militanlar TSK kontolündeki bölgeden çıkmaya çalıştı, çıkan çatışmada 5 Suriye askeri yaralandı

Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Kulit, bazı militanların TSK denetimindeki bölgeden çıkmaya çalıştığını ve çıkan çatışmada 5 Suriyeli askerin yaralandığını açıkladı.27-09-2021 14:33

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında çarşamba günü gerçekleştirilecek görüşme öncesi Suriye'deki gerilim tırmanıyor. Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Tuğamiral Vadim Kulit, bazı militanların Türkiye'nin denetimindeki bölgeden çıkmaya çalıştığını ve olay sonucunda beş Suriyeli askerin yaralandığını söyledi.

Sputnik'in aktardığına göre Kulit, "Halep vilayetinin Baselhayya yerleşimindeki yasa dışı silahlı grupların militanları, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolünde bölgeden Tel Rıfat yönüne doğru Suriyeli askerlerle olan kesişme hattı üzerinden geçme girişiminde bulundu. Çıkan çatışma sonucunda beş Suriyeli asker yaralandı" dedi. Çatışmada en az 10 militanın yaralandığını, 5 militanın mayınlara bastığını kaydeden Kulit, militanların başlangıç noktalarına geri döndüklerini belirtti. 

Kulit, dünkü açıklamasında da Türkiye'nin denetimindeki bölgede bulunan militanların Halep kentindeki Suriye hükümet güçleri mevzilerine iki kez ateş açtığını ifade etmişti.

Soçi'de bir araya gelecek olan Erdoğan ve Putin'in, başta İdlib olmak üzere Suriye'deki durumu değerlendirmesi bekleniyor.