Rusya, kimyasal saldırı iddialarının olduğu merkeze girecek

Rus askeri polisinin kimyasal saldırı iddialarının merkezindeki Doğu Guta'nın Duma ilçesine yarın gireceğini duyurdu.11-04-2018 17:31

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkan Yardımcısı Korgenaral Viktor Poznihir, kimyasal saldırı iddialarının merkezindeki Doğu Guta'nın Duma ilçesine yarın gireceğini, güvenliği sağlayacağını ve düzeni koruyacağını söyledi.

'ZEHİRLİ MADDEYE RASTLAMADIK'

Duma'dan alınan toprak üzerinde yaptıkları analizlerde herhangi bir zehre rastlamadıklarını söyleyen Poznihir, Nusra Cephesi ile bağlantılı Beyaz Baretliler grubunun kimyasal saldırı düzenlenmiş gibi gösterdiğini belirtti.

BM'ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 500 kişinin kimyasaldan zehirlendiğine dair açıklamasına da 'umursamazlık, sorumsuzluk' tepkisini gösteren Rus korgeneral, WHO'nun hem kendi itibarına zarar verdiği hem de savaş provokasyonu yaptığını söyledi.

Doğu Guta'daki sivillere şu anda gerek BM gerekse Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi'nin gerekli insani yardımı sağladığını belirten Poznihir, şu açıklamaları yaptı:

"Bu görev kapsamında BM'ye ait 3 insani yardım konvoyunun geçişi sağlandı ve 445 ton gıda maddesi, tıbbi ürünler ile ilk yardım malzemeleri ulaştırıldı. Rus askerleri de, 518 ton gıda maddesi, sahra mutfağı, 9 bin litreden fazla şişe suyu, 8457 nevresim takımı ile 114 binden fazla kumanyayı bölge sakinlerine temin etti."