Rusya, Hindistan’da 20 nükleer santral daha inşa edecek

Putin, önümüzdeki 20 yıl içinde Hindistan’da 20 nükleer santral daha inşa edeceklerini açıkladı.04-09-2019 17:27

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önümüzdeki 20 yıl içinde Hindistan’da 20 nükleer santral daha inşa edeceklerini açıkladı.

Diken'in Hint gazetesi The Statesman’dan aktardığı habere göre, Vladivostok’ta gerçekleşen 20’inci Rusya-Hindistan yıllık zirvesinde konuşan Hindistan Başbakanı Narendra Modi, iki ülke arasında sivil nükleerden sıvı doğalgaza birçok memorandum anlaşması imzaladıklarını belirterek ‘Vladivostok’a gelen ilk Hint başbakan olmaktan gurur duyduğunu’ söyledi.

Habere göre iki ülke ticaret ve tatırım, petrol ve doğal gaz, madencilik, nükleer enerji, savunma ve güvenlik, hava ve deniz yolu bağlantıları, taşımacılık altyapısı, yüksek teknoloji ve uzay sektörlerinde işbirliği öngören 15 memorandum imzaladı.

Putin ise Rusya’nın Hindistan’da 20 nükleer santral daha inşa edeceğini duyurdu ve “Gelecek 20 yıl içinde Rus tasarımı 20 nükleer birim daha inşa etme kararı aldık” dedi.

Modi ayrıca Hindistan’ın Çennay kenti ile Rusya’nın Vladivostok kenti arasında köprü oluşturacak tam teşekküllü bir deniz yolu rotası oluşturulması için bir öneri yapıldığını duyurdu.