Rusya: Erdoğan'ın sözleri gerçekle bağdaşmıyor

Bakanlık açıklamasında, "Rusya ve Türkiye'nin Suriye'deki ana görevi, Suriyelilerin barışçıl yaşama geri döndürülmesi için bu ülkedeki uluslararası terör örgütlerinin ortadan kaldırılmasıydı ve hala daha böyle" denildi.12-02-2020 23:50

Erdoğan'ın “Rusya ve Suriye ordularının sivilleri hedef aldığı” yönündeki iddiaların Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yalanlama geldi. Bakanlık, Rus askerlerinin ve Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi'nin faaliyetlerinin yalnızca Soçi mutabakatları temelinde gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib'deki duruma ilişkin bir açıklama yayınladı. Sputnik’in aktardığı bakanlık açıklamasında, "Suriye hükümet güçlerinin verdiği karşılıklardan canlı kalkan kullanarak korunan terör örgütlerinin İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki provokasyonları nedeniyle bugün sivil halk acı çekiyor. Türkiye-Suriye sınırı üzerinden gerilimi azaltma bölgesine silah ve mühimmat sevkiyatı yapılması ve Türk zırhlı araçları ile askerlerin İdlib'e girmesi durumu önemli derecede zorlaştırıyor" ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, İdlib'deki krizin ana nedeninin, “Türkiye'nin 'ılımlı muhalifleri' bu bölgelerde varlık gösteren El Nusra ve Huraseddin örgütü üyelerinden ayırma yükümlülüklerini yerine getirmemesi olduğunu belirtti.

Mutabık kalınmamış acil kararlar alınmaması halinde Rusya ve Türkiye'nin Suriye'de olumlu sonuçlar elde edebileceğinin altını çizen bakanlık açıklamasında, "Rusya ve Türkiye'nin Suriye'deki ana görevi, Suriyelilerin barışçıl yaşama geri döndürülmesi için bu ülkedeki uluslararası terör örgütlerinin ortadan kaldırılmasıydı ve hala daha böyle. Teröristlerin provokasyonlarına gelmeden ve mutabık kalınmamış acil kararlardan kaçınarak Rusya ve Türkiye'nin bu görevi başarıyla yerine getireceğinden eminiz" denildi.

‘ERDOĞAN'IN SÖZLERİ GERÇEKLE BAĞDAŞMIYOR’

Rusya Savunma Bakanlığı ayrıca, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ve Suriye ordularının sivilleri hedef aldığına dair açıklamalarına da yanıt verdi.

Erdoğan'ın sözlerinin gerçekle bağdaşmadığını kaydeden bakanlık, Rus askerlerinin ve Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi'nin faaliyetlerinin yalnızca Soçi mutabakatları temelinde gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

NE OLMUŞTU?

AKP Grup Toplantısında konuşan Erdoğan, "İdlib’de, rejim ve Ruslar ile yine rejimle birlikte hareket eden güçlerin çoğu saldırılarının, teröristleri değil, doğrudan sivil halkı hedef aldığı gerçeğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum" demişti.