Rusya Dışişleri Bakanlığı: Türkiye provokatif açıklamalardan kaçınmalı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bahçeli'nin sözleri “kafa karışıklığı” olarak yorumlandı.13-02-2020 20:02

Rusya Dışişleri Bakanlığı Türkiye’yi, İdlib’deki gelişmeler nedeniyle Suriye’deki olaylar hakkında provokatif açıklamalar yapmaktan kaçınmaya çağırdı.

Reuters’ta yer alan habere göre Rusya Dışişleri Bakanlığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortağı olduğunu belirttiği Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, İdlib’de hayatını kaybeden askerlerin sorumluluğunun Suriye ve Rusya’da olduğu yönündeki açıklamalarıyla ilgili “kafa karışıklığı” yorumunda bulundu.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: TÜRKİYE BAŞARISIZ OLDU

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada da “İdlib'de Türkiye'nin muhalif güçler ile teröristler arasındaki ayrımı yapmakta başarısız olduğu” belirtilmişti.

Açıklamada, Türkiye'nin Suriye sınırına İdlib için çok sayıda asker ve mühimmat sevk etmesinin bölgedeki durumu daha da kötüleştirdiği ifade edilmişti.

‘OTURUP BEKLEYEMEYİZ’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlar Departmanı Başkanı Pyotr İlyiçev ise Suriye ordusu ve Rusya güçlerinin İdlib'de bulunduğu noktaların her gün ateş altında olduğunu, Rusya’nın oturup bekleyemeyeceğini söylemişti.

İlyiçev açıklamasının devamında “Türk partnerlerimizin karşılaştığı zorlukları anlıyoruz. Ancak Suriye birlikleri, Rus birlikleri, Hmeymim üssüne yönelik İHA saldırıları gibi her gün ateş altında. Öylesine oturup İdlib’de ne olacak diye bekleyemeyiz” demişti.