Rusya Devlet Başkanı Putin: Türk askerinin Dağlık Karabağ'da sahada olması Ermenileri tahrik eder

Rusya Devlet Başkanı Putin ülkesinde bir televizyon kanalına Dağlık Karabağ'a ilişkin açıklamalarda bulunurken, "Türk askerinin temas hattında yer alması Ermeni tarafını tahrik eder ve anlaşmanın bozulması için zemin hazırlar" dedi.18-11-2020 11:09

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesindeki Rossiya 24 kanalına Dağlık Karabağ'da yaşanan son kriz ve ateşkes anlaşmasına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Açıklamalarında Rusya'nın savaşa dahil olması için herhangi bir gerekçe olmadığını belirten Putin, "Ermenistan da Dağlık Karabağ'ın bağımsızlık ya da egemenlik ilanını tanımamıştı. Bu da Dağlık Karabağ ve çevresindeki bölgelerin uluslararası kanuna göre Azerbaycan toprağı olduğu gerçeğini bir kez daha kanıtlıyor. Anlaşmamız, taraf ülkelere yönelik bir saldırı olması halinde ortak hareket etmeyi gerektiriyor. Kimse Ermenistan topraklarına girmemişti, bu durumda da bizim bu savaşa doğrudan müdahale etme hakkı vermiyordu" dedi. 

'RUSYA DENGEYİ SAĞLAMAK ZORUNDA'

Rusya'nın Ermenistan ile Azerbayacan arasındaki dengeyi sağlamak zorunda olduğunu kaydeden Putin, şunları kaydetti:

"Ermenistan'ın terk edildiğini hissettiğine yönelik ifadelerle ilgili olarak sizi temin ederim. Rusya anlaşma kapsamında yapması gereken tüm sorumluluklarını yerine getirmiştir. Ermenistan terk edilmiş ya da unutulmuş hissetmedi, bunun böyle olmaması için Rusya elinden geleni yaptı."

'TÜRK ASKERLERİNİN SAHADA OLMASI ERMENİLERİ TAHRİK EDER'

Putin öte yandan Türkiye'nin bölgedeki rolüne ilişkin sorulara da yanıt verirken, Türkiye'nin ateşkesi sahada denetlemek üzere askerini göndermemeyi kabul ettiğini belirtti.

Vladimir Putin, "Türk askerinin temas hattında yer alması Ermeni tarafını tahrik eder ve anlaşmanın bozulması için zemin hazırlar. Türkiye'yi, Azerbaycan'a verdiği destek sebebiyle uluslararası hukuku ihlâl etmekle suçlamak zor. Azerbaycan bağımsız bir ülke ve müttefiklerini seçme hakkı var" ifadelerini kullandı.