Rus uçakları ÖSO'yu vurdu

Rusya'ya ait savaş uçakları, El-Bab'ta ÖSO mevzilerini vurdu.02-02-2020 16:55

Suriye’nin El Bab ilçe merkezi Rus savaş uçağı tarafından vuruldu. Muhaliflere ait gözlemevinin paylaştığı bilgilere göre, ülkenin batısındaki Hımeymim hava üssünden kalkan bir Rus savaş uçağı, gece 01.30 sularında el Bab ilçe merkezinde 3 noktayı hedef aldı.

Bombalar, eski sebze hali, Şeyh Duşi Camisi ve daha önce Türkiye tarafından restore edilmiş Ulu Cami’nin yakınındaki sokağa isabet etti. Saldırıda 1 sivil yaralandı.

Dün gündüz saatlerinde Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Suriye Ordusu  arasında el-Bab cephe hattında yer yer çatışmalar yaşanmıştı. Öte yandan SOHR, Halep’in güney kırsalındaki El-Kalagiya ve El-Hamira köyleri etrafından muhaliflerle Suriye ordusu arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını duyurdu.

Suriye güçleri Kafkasb ve Karaqib kırsalınını havadan ve karadan yoğun bombardımana tabi tutarak ilerlemek istiyor. İdlib ve Halep kırsalında da yoğun bir bombardıman söz konusu. Suriye ordusuna ait helikopterler ise Halep çevresindeki Halik ve Efes’teki bölgelere 42 varil bombası attı.

Dün akşamdan beri çıkan çatışmalarda 22 cihatçının öldürüldüği belirtiliyor.