Rus General Ayteç Bijev: 'ABD'nin uçak ve füzelerini imha edecek güçteyiz'

Rus General Ayteç Bijev, ABD'nin Arktika ve Sibirya'daki Rus tesislerine yönelik olası saldırısıyla ilgili " ABD'nin uçak ve füzelerini imha edecek güçteyiz" yorumunu yaptı.08-06-2020 16:41

Ukraynalı danışmanlık şirketi Defense Express, yayınladığı bir yazıda ABD Hava Kuvvetleri'ne ait B-52H Stratofortress bombardıman uçaklarının Rusya hava sahasına girmeden Arktika ve Sibirya'daki stratejik tesisleri vurabileceğini öne sürmüştü.

Defense Express'in iddiasını yorumlayan Eski Rusya Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Ayteç Bijev, "Rusya'da güçlü bir kademeli hava savunma sistemi kuruldu. Uzun menzillerde öncelikle avcı uçakları devreye giriyor, daha sonra da farklı etki çaplarına sahip füze kompleksleri karşılık veriyor" dedi.

Bijev, bu sistemin B-52H Stratofortress de dahil bombardıman uçaklarını ve onların fırlattığı yüksek etki çaplı füzeleri uzun menzillerde imha etme kabiliyetine sahip olduğunu vurguladı.

Bijev, Rusya'nın stratejik bombardıman uçaklarına karşı üretilen yüksek etki çaplı MiG-31 avcı uçaklarına ve A-50 radar keşif uçaklarına sahip olduğunu da anımsatarak Rus ordusunda kruz füzelerinin imha edilmesi için çok sayıda aracın bulunduğunun altını çizdi.

Defense Express, ABD'nin uzun menzilli AGM-158B JASSM-ER ve AGM-86C CALCM kruz füzeleri sayesinde Arktika ve Sibirya'daki Rus stratejik tesislerini vurabileceği iddiasında bulunmuştu.