Rus Büyükelçi suikastinde ilginç gelişme: Tüm mesajları silinmiş

Andrey Karlov suikastini gerçekleştiren polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın e-mail ve sosyal medya mesajları silinmiş.18-12-2017 09:38

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin soruşturmada yeni bilgiler ortaya çıktı. Savcılık, suikasti gerçekleştiren polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın e-mail ve sosyal medya mesajlarının, numarası sanal ortamda oluşturulmuş fiziken olmayan bir bilgisayar aracılığıyla silindiğini belirledi. 

Soruşturmada 33 kişinin şüpheli olarak ifadesi alınırken, 4 kişi de tutuklandı. 

TRT’nin, cinayetin işlendiği serginin yapıldığı alandan 3G ile canlı yayın yapmasının da incelendiği de bildirildi.

Dosyadaki tespitlerde söz konudu silme işlemini Gülen Cemaati olarak bilinen  ‘FETÖ’ mensuplarının gerçekleştirdiği öne sürüldü.

HESABINA ERİŞİLDİ

Hürriyet’in haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, mesaj içeriklerinin silinmesinde kullanılan bilgisayarın seri numarasını, Altıntaş’ın hesabını açarken oluşturduğu sorularını aşarak belirledi. Mesajları silen kişinin bağlantı yaptığı bilgisayarın sahibinin tespiti için Apple firması ile yazışma yapıldı. Ve sonuçta, bilgisayarın seri numarasının sanal ortamda oluşturulduğu, böyle bir bilgisayarın bulunmadığı anlaşıldı. Savcılık, Altıntaş’ın silinen mail hesabındaki içeriklerin tespiti için FBI ile yaptığı yazışmalardan da olumlu sonuç alamadı.

APPLE ŞİFREYİ VERMEDİ

Altıntaş’ın cep telefonunun şifresi yapılan ilk çalışmada kırılamadı. Ancak Başsavcılık ve Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü uzmanları saldırgana ait mail adresinin şifresini tespit etti. Altıntaş’ın telefonundaki ‘iCloud’ hesabına erişildi ve yedekleme bilgilerine ulaşıldı. Savcılık, Apple’dan telefonun şifresini istedi. Firma olumlu yanıt vermedi.