Rus Büyükelçi cinayetinde sona gelindi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturmada sona gelindi. İddianamede Fetullah Gülen 1 numaralı şüpheli olarak yer aldı.16-11-2018 07:58

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin soruşturma tamamlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 kişi hakkında iddianame düzenledi. İddianamede bir numaralı şüpheli ise Fetullah Gülen.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, 19 Aralık 2016 tarihinde Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen fotoğraf sergisinde polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından düzenlenen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca suikaste dair başlatılan soruşturma 2 yıl sonra tamamlandı.

28 ŞÜPHELİ VAR

Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı tarafından hazırlanan ve henüz onaylanmayan iddianame yaklaşık 600 sayfadan oluşuyor. İddianamede 9'u tutuklu, 28 şüpheli yer alıyor. İddianamede, şüphelilerin, "Anayasayı ihlal ve Kasten adam öldürme" suçlarından 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi.

1 NUMARA GÜLEN

Gülen cemaatinin lideri Fetullah Gülen'in 1 numaralı şüpheli olduğu olduğu 28 kişi arasında fotoğraf sergisinin organizatörü Timur Özkan, Guru Medya Yayın Grubu Başkanı Hayreddin Aydınbaş ve suikastçı polis Mevlüt Mert Altıntaş'ın “örgüt abisi” olduğu iddia edilen Şahin Söğüt de yer alıyor. İddianamede, suikastin “FETÖ” tarafından organize edildiği kaydedildi. Örgütün bu suikast ile Türkiye'yi uluslararası alanda zor duruma düşürmeyi ve Türkiye-Rusya ilişkilerini bozmayı amaçladığı ifade edildi.

HTS VE PARA TRAFİĞİ ELE VERDİ

İddianamede, sergi organizatörü olduğu belirtilen Timur Özkan'ın, Guru Medya Yayın Grubu Başkanı Hayreddin Aydınbaş ile birlikte suikasttan 10 gün önce Rusya'ya gittiği öne sürüldü. İfadesinde Karlov’un sergiye katılacağını 1 gün önce öğrendiğini ifade eden Özkan'ın, Aydınbaş ile yaptığı yazışmalardan Karlov'un sergiye katılacağını 5 gün önceden bildiğini ortaya koyduğu savunuldu.

İMAMI TELEFON SİNYALİ ELE VERDİ

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre iddianamede, saldırgan Altıntaş ile eski BTK çalışanı olan Şahin Söğüt'ün, suikasttan önce görüştüğünü ortaya koyan önemli bir delil olduğu öne sürüldü. Buna göre, Söğüt'ün kullandığı telefonun suikast talimatını verdiğinin değerlendirildiği ileri sürüldü.