Ruhani’den Trump’a Saddam benzetmesi: ‘Kaderi Saddam’dan daha iyi olmayacak’

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’ı, idam edilen eski Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’e benzeterek, "Saddam askeri savaş, Trump ise ekonomik savaş dayattı. O delinin idam edildiği güne de şahit olduk” dedi.24-12-2020 11:17

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’ı, idam edilen eski Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’e benzeterek, "Saddam askeri savaş, Trump ise ekonomik savaş dayattı. O delinin idam edildiği güne de şahit olduk” dedi.

Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Ruhani, yaptığı konuşmada ABD Başkanı Trump’ı, eski Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’e benzeterek, “Kaderi Saddam’dan daha iyi olmayacak” dedi.

“Tarihte insanlara savaş açan iki çılgın yaratık vardı. Biri Saddam'dı, diğeri Trump'tı.” diyen Ruhani, İran’ın Körfez Savaşı’nda birleşerek “Saddam’ı yendiğini”, Trump karşısında da birleşerek ekonomik savaşta ayakta durduğunu dile getirdi.

Ruhani bu sözleri, Joe Biden’ın görevi Trump’tan devralmasına kısa bir süre kala ifade etti. İranlı yetkililer, Biden Oval Ofis'i devraldığında ABD'nin Ortak Kapsamlı Eylem Planı’na (JCPOA) yeniden katılacağını ve İran'ın petrol satışlarını, ithalatlarını ve finansal işlemlerini etkileyen sakatlayıcı yaptırımları kaldırma sürecine başlayacağını umuyorlar. İran cumhurbaşkanı daha önce televizyonda yayınlanan bir törende, Biden başkanlığı altında ABD'nin JCPOA imzacı olarak görevine devam edeceğinden "hiç şüphesi olmadığını" belirtti. Biden, İran'la görüşmelere yeniden başlamayı planladığını duyurdu, ancak konunun gelecek yönetim için bir öncelik taşıyıp taşımayacağı belirsiz.