RTÜK tarafından Habertürk'e verilen cezanın gerekçesi: Sunucu 'ciddi tepki' vermedi

Habertürk’e RTÜK tarafından verilen ceza, sunucunun 'ciddi şekilde tepki' vermemesiyle gerekçelendirildi.28-02-2021 22:55

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) Habertürk'e verdiği cezada sunucunun ciddi tepki vermemesi gerekçe gösterildi. 

RTÜK, CHP'li Başarır’ın tank paleti fabrikasının işletmesinin Katarlı şirkete devredilmesine ilişkin açıklaması nedeniyle Habertürk’e beş kez program durdurma ve para cezası vermişti.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, konuya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sorular yöneltti.

"BUNUN NERESİ EŞİTLİK"

2020’de ‘habercilik yapan’ beş kanala 10 milyon lira, ‘iktidar destekçisi’ kanallara ise 400 bin lira ceza kesildiğini belirten Çakırözer, “Bunun neresi eşitlik neresi tarafsızlık” diye sordu.

Sorulara yanıt veren Ersoy, tüm kanalların eşit olarak değerlendirildiğini kaydetti: “Bütün medya hizmet sağlayıcılarının yayınları, hem kamuoyunun hem de yayıncıların menfaat ve değerleri göz önünde bulundurularak tarafsız ve eşit olarak 6112 Sayılı Kanunda yer alan hükümler uyarınca değerlendirilmektedir.”

Ersoy, Habertürk’e cezanın gerekçesini, ‘milletvekilinin açıklamalarına diğer konuklara nazaran program sunucusunun ciddi bir şekilde tepki vermediği ve açık bir şekilde itiraz etmemesi’ ifadelerini kullanarak anlattı.

"YANIT DİYE MECLİSE GÖNDERMESİ AYRI BİR KOMEDİ"

CHP’li Çakırözer, bakanın yanıtına tepki göstererek şunları söyledi:

"Anlaşılıyor ki ne bakan ne de RTÜK o yayının bandını izlemiş… İzleseler böyle komik bir gerekçeyle bir kanala en ağır cezanın verilmesini savunamazlardı. ‘Konuklarına nazaran ciddi tepki vermemek’ diye bir ceza gerekçesi olabilir mi? Ayrıca izlemeden ceza verdikleri belli. Hem programın sunucusu hem de milletvekili arkadaşımız söylenenin kamuoyuna çarpıtılmadan doğru biçimde aktarılması için ellerinden geleni yapıyor. Bunu görmezden gelerek böylesine komik bir gerekçeyle en ağır cezanın verilmesi o kanal üzerinde siyasi baskı ve sindirme operasyonundan başka bir şey değildir. Sayın bakanın da önüne konan bu saçma sapan izahati ‘yanıt’ diye yüce Meclis’e gönderiyor olması da ayrı bir komedi."