RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin 'çark etti': Sevda Noyan'ın söylemleri, RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez

Ülke TV'de ölüm listesi hazırladığını söyleyen Sevda Noyan'la ilgili “Çok büyütülecek bir konu değil" diyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, tepkiler üzerine 'çark etti.'18-05-2020 16:35

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Ülke TV’de tehditler savuran ve ölüm listesi hazırladığını söyleyen Sevda Noyan için kanala ceza verilmemesi gerektiğini söyleyerek, tehdit açıklamasının ‘büyütülecek’ bir konu olmadığını söylemişti. “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz” diyen Şahin, konuyla ilgili yaptığı açıklamayla 'çark etti.'

3 gün önce Sevda Noyan’ın sözlerinde büyütülecek bir şey olmadığını söyleyen Şahin, bugün yaptığı açıklamada “Kimsenin kuşkusu olmasın, daha önce pek çok örnekte olduğu gibi RTÜK kuruluş amacına uygun olarak ilk kurul toplantısında gereğini yapacaktır” dedi.

"Sevda Noyan'ın söylemleri, RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez" diyen Şahin şunları söyledi:

"Tabii ki 15 Temmuz'da yaşananları tekrar aklından geçirenler olursa hem devletimiz hem de milletimiz meşru şartlarda cevabını en güçlü şekilde verecektir. Bundan da kimsenin tereddüdü olmamalıdır. Sevda Noyan'ın söylemleri, RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. Hukuk dışı çağrılar ve şiddeti teşvik, taviz vermeyeceğimiz kırmızı çizgilerimizdendir. İlgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde, RTÜK olarak söz konusu söylemlerin bir televizyonda yayınlanmasının karşılığı neyse gereği yapılacaktır. Olayın olduğu ilk günden itibaren bakış açımız budur.

RTÜK sanki bunları mazur görüyormuş gibi ön yargıyla propaganda yapanlara karşı 'Kimsenin büyütmesine gerek yok gereği yapılır, alacağımız kararlarla darbe sevicileri sevindirmeyelim' mealinde konuşsam da halen bu süreci farklı noktalara çekmeye çalışanlar olduğunu üzülerek ve ibretle görüyorum. Açıkçası art niyetli propagandaları yürütenler, konuları konuşmayı değil kurumları ve kişileri hedef almayı amaçlamaktadır."