Romanların İŞKUR başvuruları kabul edilmedi: 'Liste AKP'den gelmiş'

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Roman yurttaşlar, "Böyle bir adalet var mı? Adaletsiz bunlar. Verdiğimiz bütün oylar haram zıkkım olsun hepsine. Oy vermeye geldiklerin de hepsini kovalayacağız. Kimse oy istemeye gelmesin" dediler.09-10-2018 20:45

İzmir’in Konak İlçesi’nde İŞKUR’un Toplum Yararına Çalışma Programı’na iş başvurusu yapan hiçbir Roman’ın başvurusunun kabul edilmediği ortaya çıktı.

Evrensel’den Metehan Ud’un haberine göre, Roman mahallelerinin muhtarları, başvuru listelerinin AKP Konak İlçe Başkanlığı tarafından hazırlandığını iddia etti.

Program kapsamında okulların temizlik, bakım, onarım ve güvenliğinde çalıştırılmak üzere yaptığı geçici işçi alımlarının sonuçlarına dair konuşan Ege Mahallesi Kemal Ersun, Mersinli Mahalle Muhtarı H. Hüseyin Bayduga, Sakarya Mahalle Muhtarı Gültekin Hassepetçi ve Emir Sultan Mahalle Muhtarı Muzaffer Dinsever  İŞKUR'un işe alımlarda Roman vatandaşların başvurularının kabul etmediğini ve ayrımcılık yaptığını açıkladılar.

‘AKP’DEN GELEN LİSTE DOĞRULTUSUNDA İŞÇİ ALIMI YAPILDI’

Ege Mahallesi Muhtarlık binası önündeki yapılan basın açıklamasına, başvurusu kabul edilmeyen Romanlar ve Roman derneklerinin temsilcileri de katıldı.  Mahalle muhtarı Kemal Ersun, sadece kendi mahallesinden İŞKUR'a  35 kişilik liste yolladıklarını ama listedeki kimsenin işe kabul edilmediği bilgisini verdi. Ersun "Hemen yanı başımızdaki ilk okula Çiğli ve Gaziemir'den insanlar getirilip yerleştirilmiştir. İş başvurusu kabul edilmeyen insanlar arasında eski mahkum ve mahkum eşleri de bulunmaktadır. Bu kararı şiddetle kınıyoruz. AKP'ye önceki seçimlerde destek vermemize bizi yok saydılar. Torpilli olan AKP'liler işe alınıyor, torpilsiz olan Romanlar işe alınmıyor. Roman toplumu olarak adalet istiyoruz. Milli Eğitim, bize Konak ilçe başkanlığını işaret etti ve AKP'den gelen liste doğrultusunda işçi alımı yapıldığını söyledi" dedi.

‘ROMANLARA AYRIMCILIK YAPMAYIN’

Konak Kent Konseyi Muhtarlar Meclisi Başkanı ve Emir Sultan Mahalle Muhtarı Muzaffer Dinsever, "Burada bir mağduriyet var ve biz de bunun takipçisi olacağız. Peşini bırakmayacağız. Yanlıştan dönülmesini istiyoruz.  Siyasi partiler ve milletvekilleriyle görüşeceğiz ve elimizden geleni yapacağız". Derken, Mersinli Mahalle Muhtarı H. Hüseyin Bayduga da "İzmir milletvekilleri seçim öncesi gelirler atarlar, tutarlar sonrasında her şeyi unuturlar. Sokaklarda onlarca işsiz Roman vatandaşımız var, perişan haldeler. Çoluk çocuk evde yemek bekler. Yerel seçimler geliyor. Romanlara ayrımcılık yapmayın" dedi.

'OY İSTEMEYE GELMESİNLER’

Başvurusu kabul edilmeyen Romanlardan Yeliz Genişçınar, eşinin belediyede taşeron olarak çalışırken KHK ile işten çıkarıldığını belirterek şunları söyledi

"Eşim de çalışmıyor ben de çalışmıyorum. Muhtarım 'iş başvurusunda bulunun' dedi. Gittik başvurduk. Sevindik, umut ettik, çalışacağız diye. Neden bizim umudumuzu kırıyorlar ki. Biz insan değil miyiz. bizim hiç bir şeye mi hakkımız yok. Bize bir sebep göstersinler o zaman. Romanız diye mi? Böyle bir adalet var mı? Adaletsiz bunlar. Verdiğimiz bütün oylar haram zıkkım olsun hepsine. Oy vermeye geldiklerin de hepsini kovalayacağız. Kimse oy istemeye gelmesin".