Rize Barosu Cengiz’in avukatlığına soyundu: İkizdere direnişini savunanlar hedef gösterildi 

İkizdere’de Cengiz İnşaat’ın taş ocağına karşı gösterilen tepkilere karşı Rize'de meslek odaları, MÜSİAD ve Rize Baro Başkanlığı; doğa savunucularını, milletvekillerini ve hukukçuları hedef gösterdi.10-05-2021 23:07

İleri Haber

Rize'nin İkizdere ilçesinde İşkencedere Vadisi'ne Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı yurttaşların başlattığı direniş tüm engelleme girişimlerine rağmen devam ediyor.  Birçok milletvekili, sanatçı ve hukukçunun destek verdiği direnişe karşı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, doğa savunucuları hedef gösterilirken, İşkencedere’deki doğa talanı savunulmaya çalışıldı.

Rize Barosu, Rize Sanayi ve Ticaret Odası, Rize Ticaret Borsası, Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği, Rize Muhasebeciler Odası, Rize Ziraat Mühendisleri Odası, Rize Kent Konseyi, Rize Kent Konseyi Gönüllüleri Konseyi, TÜMSİAD Rize Şubesi ve MÜSİAD Rize Şubesi tarafından yapılan ortak açıklamada, İşkencedere’de doğa  talanına karşı duranların Gezi Direnişi ile bağlantılı olduğu iddiasından,  ABD Başkanı Joe Biden’ın ‘Ermeni Soykırımı’ açıklamasına kadar farklı birçok gelişmeye değinildi.  Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Rize'nin İyidere İlçesinde yapılacak olan Lojistik Merkez'in inşasında kullanılmak üzere İkizdere İlçesi İşkence Dere vadisinden çıkartılacak taş'ın doğayı katlettiğinden bahisle çeşitli kişi ve STK'ların yaptığı açıklamaları dikkatle izliyoruz.

Yapılacak işin niteliğini hiç araştırmamış ya da yatırımlar mevzu olduğunda çevreci kesilmiş olan bu grupların amaçlarının doğa, çevre ve insan hakları olmadığını belirtmek isteriz. Zira aynı grupların 3. Havalimanı, 3. Köprü gibi büyük yatırımların önünü kesmek için benzer bir çaba gösterdikleri hafızalardan silinmemiştir. 

Benzer grupların ağacı bahane edip Gezi Parkı olaylarını başlattıkları ve çevreyi günlerce talan etmek sureti ile kalkışma içerisine girdikleri hepimizin malümudur.

İkizdere halkını kışkırtmak için yöreye gelen HDP'li vekiller ile 64 Baronun taş ocağı ile ilgili yaptığı açıklamayı okuduğumuzda bu çelişkiyi anlamamak izahtan varestedir. PKK tarafından Ülkenin dört bir yanında çıkartılan yangınlara bu güne kadar tek ses çıkartmayan HDP'li vekiller ile İstanbul, Ankara, İzmir, Hakkari, Şırnak gibi Baroların İkizdere ile ilgili alelacele açıklama yapmaları gerçek niyetlerini ortaya koyma bakımından çok anlamlıdır. 

Yine PKK'nın siyasi uzantısı aynı parti mensupları ile bir kısım Baroların ABD Başkanı Bıden'ın 1915 olaylarını "Soykırım" olarak nitelendirmesine karşı milli baroların yaptığı ortak açıklamaya imza koymayıp ülkesini değil ABD Başkanının yanında yer alan bu çevrelerin İkizdere ile ilgili yaptığı açıklamaları iyiniyetle bağdaştırmak asla mümkün değildir.

Elbetteki doğanın zarar görmesini bizler de istemeyiz. Ancak İlimizin coğrafi yapısı gereği arazilerin engebeli olması nedeni ile büyük yatırımlar için aranan düz araziyi bulmak mümkün değildir. Bu nedenle deniz dolgusu kaçınılmaz olmaktadır. Lojistik merkezle ilgili de en yerinde karar deniz dolgusudur. Deniz dolgusu için de İkizdere İşkencedere'deki taş'ın en uygun taş olduğu bilinen bir gerçektir. Taşın çıkartılması esnasında doğaya verilecek olan tahribatın taş çıkartma işi bittikten sonra giderileceği ve çevrenin eski haline getireceği Devletin en yetkili makamları tarafından taahhüt edilmiştir.

Biz aşağıda imzası bulunan Rize İlinde faaliyet gösteren Meslek Örgütleri olarak çevreye verilecek tahribatın eski hale getirilmesi kaydıyla yatırımlara devam edilmesi yönündeki düşüncemizi kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz.