Reza Zarrab'ın Dubai planı ortaya çıktı

ABD’de savcılarla anlaşan Reza Zarrab’ın cezasını tamamlamasının ardından Dubai’ye yerleşme planı yaptığı ortaya çıktı.04-12-2017 09:54

ABD’de yargılandığı davada tanık konumuna geçen Reza Zarrab’ın yanında çalışan ve ABD’deki mahkemeye evrak yollamaya çalışmakla suçlanan Sinem Arslan, Regaip Akol ve Mustafa Hacısalihoğlu, önceki gece İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alındı. 

Zarrab’ın üç çalışanı hakkında TCK’nın 326/1 maddesindeki “Devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları kısmen veya tamamen yok eden, tahrip eden veya bunlar üzerinden sahtecilik yapan veya geçici de olsa, bunları tahsis olundukları yerden başka bir yerde kullanan, hileyle alan veya çalan...” hükmünden işlem yapıldı.

Reza Zarrab’ın Türkiye’deki çalışanına gönderdiği not ile ABD’de savcılarla işbirliği yapıp tahliye olduktan sonra Dubai’ye yerleşme planları yaptığı öğrenildi.

Hürriyet’ten Toygun atilla’nın haberine göre Zarrab notta şunları yazdı: “Sinem, Burada mailden çok açık yazamadım. Dubai’deki avukat Abdurrahman Al Sharif ile görüşüp ileride Dubai’de yaşayabilmem için Dubai’de oturum alıp alamayacağımı. Avukata de ki, Amerika’da savcılarla işbirliği yapıp uzlaşmaya giderse, cezası bittikten sonra Dubai’ye yerleşebilir mi? Amerika’dan direk Dubai’ye deport ettirse oturumumu halledebilir mi? Bütün bunları görüşmek için avukattan randevu iste gidip yüz yüze görüş.”

FALCILARA SORDURMUŞ

Yine Arslan’ın evinde bulunan notlardan biri “Klostrofobinin etkisiyle yanlış tercihler” ile başlayıp “Hükümet sahip çıkmayabilir” ile son buluyor. Sinem Arslan polis sorgusunda bu notu kendisinin kaleme aldığını söyledi. Bu notta yer alan bilgileri anlatırken de Reza Zarrab’ın isteği üzerine görüştüğü falcıların mahkemeyle ilgili söylediklerini yazıp ABD’ye gönderdiğini ifade etti.

AİLESİ İRAN’A KAÇMIŞ

Reza Zarrab'ın Türkiye’ye yerleşerek vatandaşlık kazanan ailesinin de ülkeyi terk ettiği ortaya çıktı. Anne Şebnem Zarrab ile baba Hüseyin Zarrab geçen eylülde, kardeş Muhammed Zarrab ise ekimde İran’a geçiş yapmış.