Reza Zarrab tecrit hücresine konuldu

ABD'de tutuklu yargılanan Reza Zarrab'ın Metropolitan Cezaevi'nde, 3 hafta boyunca tecrit hücresine konulduğu öğrenildi.15-07-2017 11:29

ABD'nin İran'a karşı uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekârlığı ve kara para aklama suçlarından tutuklu olarak yargılanan Reza Zarrab'ın, New York'un Manhattan semtinde kaldığı Metropolitan Cezaevi'nde 3 hafta boyunca tecrit hücresine konulduğu, daha sonra da başka bir cezaevine nakledildiği öğrenildi.

DHA'nın aktardığına göre; Zarrab'ın avukatı Benjamin Brafman, davaya bakan Yargıç Richard Berman'a yazdığı dilekçede, müvekkilinin bulunduğu cezaevinde 21 gün boyunca bir tecrit hücresine konulduğunu, ardından da Brooklyn'deki Metropolitan Detention Center'a (MDC) götürüldüğünü ifade etti.

Avukat Brafman, cezaevi yetkililerinin, Zarrab'ı, tecrit hücresine koyma nedeninin kendilerine özel bir soruşturma olarak açıklandığını, ancak özel hücreye yerleştirilmesinin gerekçesinin açıklanmadığını belirtti.

YARGIÇ, DURUŞMA ERTELEMESİ TALEBİNİ GERİ ÇEVİRDİ

Öte yandan Zarrab'ın avukatı Brafman, işlerinin yoğunluğu ve yaklaşık 1.5 aydır davayla ilgili belgelerin Zarrab'a ulaştırılmadığı iddiasıyla 30 Ekim'de başlayacak olan duruşmanın ertelenmesini istedi.

Aynı dava kapsamında New York'ta tutuklu olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın avukatı ise duruşmanın zamanında yapılması talebinde bulundu. 

Yargıç Berman, Zarrab'ın avukatı Brafman'dan gelen erteleme talebini reddedip, jüri üyelerinin de katılacağı duruşmaların daha önce belirlenen tarih olan 30 Ekim'de yapılmasına karar verdi.