Reuters: 'Türkiye'deki kaçak alkol ölümlerinin nedeni içkiye yapılan zamlar'

Reuters, alkollü içeceklere getirilen yüksek vergiler nedeniyle insanların kaçak içki tüketmek zorunda kaldığını ve bu yüzden ölümlerin yaşandığını belirtti.23-07-2019 20:16

Reuters Haber Ajansı son günlerde Türkiye'de yaşanan metil alkol ölümlerini gündemine taşıdı. Reuters haberinde, Erdoğan yönetimindeki Türkiye'de alkol ürünlerine yapılan vergi zamlarını da vurguladı.

Reuters, metil alkol zehirlenmesinden en az 23 kişinin hayatını kaybettiğini belirttiği haberde Türkiye'deki siyasi iktidarın Temmuz ayında çoğu alkollü içkiye en az yüzde 8 vergi artışı getirdiğini ve bu nedenle fiyatların fırladığını ifade etti. Haberin spotunda anason aromalı geleneksel Türk içkisi olarak nitelendirilen rakının litre fiyatının 200 lirayı aştığı da  hatırlatıldı.

'ERDOĞAN, ALKOLE KOYULAN VERGİLERİ SÜREKLİ ARTTIRIYOR'

Kimya Mühendisleri Odası’ndan yapılan ve "Sahte içkiyle bağlantılı ölümler, doğrudan yüksek vergilerden kaynaklanıyor" açıklaması da, Gıda Mühendisleri Odası Zafer Şenyurt’un yetkililere yaptığı "Kaçak içkiye yönelik denetimleri sıkılaştırın" çağrısı Reuters haberinde yer aldı.

Haberde, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın yönetimindeki Türkiye’de, alkole koyulan vergilerin sürekli arttığı, 2013 yılı itibarıyla alkol ve tütün ürünlerinin reklâmı ve sponsorluğunun yasaklandığı da vurgulandı.