Reuters muhabiri cep telefonuyla fotoğraf çektiği için gözaltına alındı

Diyarbakır’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile bazı kitle örgütlerinin birlikte düzenlediği yürüyüşü takip eden Reuters’in muhabiri ve kameramanı Faruk Yüce, gözaltına alındı. Yüce’nin gözaltına alınmaması için gazeteci arkadaşları büyük uğraş verdi ancak polis Yüce’nin cep telefonuyla görüntü çektiğini belirterek, gazeteciyi bırakmadı.12-10-2015 16:50

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 3 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı ve Ankara’daki katliamı protesto etme amacıyla yürüyüş düzenlendi. Yenişehir ilçesi Ofis semtinde bir araya gelen çok sayıda kişi, Dağkapı Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşü takip eden Reuters Muhabiri ve Kameramanı Faruk Yüce de programı takip etti. 

CEP TELEFONUYLA FOTOĞRAF ÇEKTİĞİ İÇİN GÖZALTINA ALINDI

Cihan’da yer alan habere göre; Dağkapı Meydanı’na gelen yaklaşık 5 bin kişi, basın açıklaması yaparak, oturma eylemi düzenledi. Grubun dağılımı sırasında polis tazyikli su ve biber gazıyla saldırdı. Bu sırada gazetecilerin arasında bulunan Reuters muhabiri Yüce de cep telefonuyla görüntü ve fotoğraf çekti. Olaylar sakinleştikten sonra gazeteciler, dana güvenli olan Dağkapı Burcu’nun yanındaki bölgeye geçti. Gazeteci Yüce, bu noktada bulunan TOMA’nın yakından fotoğrafını aldığı sırada polisler tarafından tartaklandı. Gazeteci arkadaşları Yüce’nin gözaltına alınmaması için kolundan tutarak çekti ancak çok sayıda polis Yüce’yi gazetecilerin arasından çekerek, götürdü. 

YÜCE SERBEST BIRAKILMADI

Gazeteciler, Yüce’nin gazeteci olduğunu ve sadece işini yaptığını belirterek, bırakılmasını istedi. Yüce’yi gözaltına alan polis, gazetecilere “Neden cep telefonuyla çekim yapıyor?” diye sordu. Gazeteciler ise gazetecilerin elindeki her türlü cihazla çekim yapabileceklerini dile getirdi. Yüce’yi tanıyan güvenlik şubedeki polis memurları da bırakılacağını söyledi ancak Yüce bırakılmadı.