Reuters: AB, Türkiye'ye yönelik yaptırımlara hazırlanıyor

Reuters, Türkiye'nin Akdeniz'deki doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili AB tarafından yaptırımlar geleceğini iddia etti.12-07-2019 00:11

Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama çalışmalarını “yasa dışı” olarak niteleyen Avrupa Birliği’nin (AB), Ankara’ya yaptırımlar uygulanmasına yönelik bir açıklama yapmaya hazırlandığı iddia edildi.

Reuters’ın aktardığı  AB açıklama taslağına göre, Türkiye ile AB arasında yürütülen Kapsamlı Hava Taşımacılık Anlaşması müzakereleri durdurulacak ve Türkiye ile üst düzey temaslar askıya alınacak. Ayrıca AB Konseyi, birliğin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’ndan, Türkiye’ye aktarılan üyelik öncesi AB fonlarını 2020 yılından itibaren azaltmasını talep edecek.

‘FAALİYETLERE KARIŞAN KİŞİLERE YAPTIRIM’

Ajansa konuşan bir AB diplomatı, “yasa dışı sondaj” faaliyetlerine karışan kişilere yönelik yaptırımlar hedeflendiğini belirtti. Diplomat şunları söyledi:

“Hassas bir denge tutturmaya çalışıyoruz çünkü göç, NATO ve terörle mücadelede Türkiye’nin işbirliğine ihtiyacımız var.

Bazı üye ülkeler Türkiye’den geçen enerji nakil hatlarına muhtaç, bu yüzden adımlarımızı dikkatli hesaplıyoruz. Daha geniş ekonomik yaptırımlar beklemeyin.”

‘SÜRECİ AB KONSEYİ İLERLETECEK’

Reuters’ın haberinin ardından basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic ise “AB Konseyinin haziranda yaptığı görevlendirme doğrultusunda AB Komisyonu ve Dış İlişkiler Servisi olarak Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine karşı tedbirler içeren seçenekleri AB Konseyi’ne sunduk. Bu noktadan sonra süreci AB Konseyi ilerletecektir” dedi.

BRÜKSEL 4,4 MİLYAR EURO FON AYIRMIŞTI

AB, Türkiye’ye 2014-2020 dönemi için 4,4 milyar euro fon ayırmıştı.

Bu fonlarla desteklenen alanlar demokrasi, yönetişim, hukukun üstünlüğü, temel haklar, çevre, iklim, ulaşım, enerji, rekabetçilik, inovasyon, eğitim, istihdam, sosyal politikalar, tarım, kırsal gelişim, bölgesel ve yerel işbirliği olarak belirlenmişti.

AB, bunların yanı sıra Avrupa Yatırım Bankası’nın da Türkiye’ye kredi vermeyi, özellikle de Türk tahvillerine yatırım yapma uygulamasını gözden geçirmesini talep edecek.

‘PAZARTESİ GÜNÜ AÇIKLANABİLİR’

Reuters’a göre taslak metinde Türkiye’nin sondajlara devam etmesi durumunda AB’nin daha kısıtlayıcı önlemler alabileceği de aktarıldı ve bu akşam Brüksel’de görüşülecek taslak metnin pazartesi günkü AB Dışişleri Bakanları toplantısından sonra açıklanmasının hedeflendiğini bildirdi.

AB ANLAŞMAYI TANIMIYOR

AB, üyesi olan ve Türkiye’nin tanımadığı Kıbrıs Cumhuriyeti’ni adanın tamamında egemen devlet olarak görüyor ve Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs ile yaptığı münhasır bölge anlaşmasını da bu nedenle tanımıyor.

Türkiye son dönemde Kıbrıs açıklarına iki doğalgaz arama gemisi göndermişti. (BirGün)