Resmi Gazete'de yayımlanan kararla döviz alımlarında kimlik ibrazı zorunluluğu getirildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenlemesine göre döviz alım ve satımlarında kimlik tespiti zorunlu hale getirildi.13-10-2021 10:13

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 'Türk parası kıymetini koruma' hakkında 32 sayılı kararda tanımlanan yetkili müesseseler olan döviz bürolarının çalışma düzenine ilişkin yönetmelikte değişiklikler yaptı ve düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlık kararına göre döviz büroları müşterinin T.C. kimlik numarasını/pasaport numarasını ve/veya vergi Kimlik Numarasını, işlem tarihini, saatini ve miktarını gösterecek şekilde her bir işlem itibarıyla ayrı bir hesap veya deftere kayıt etmek zorunda olacak.

Bürolar gerçekleştirdikleri tüm işlemlerde müşterinin söz konusu bilgilerini kayıt altına alacak.

Müşteri tarafından beyan edilen T.C. kimlik numaraları/pasaport numaraları vezne görevlileri tarafından kişinin fotoğrafının yer aldığı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya pasaport üzerinden, vergi kimlik numarası ise bunlara ek olarak kişinin söz konusu şirket adına işlem yapmaya yetkili olduğunu belirten belgeler üzerinden kontrol edilerek kayıt altına alınacak. Söz konusu bilgiler, ilgisine göre düzenlenen belgeler üzerine kayıt edilecek.