Rektörden 'helal ilaç' çağrısı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Cevdet Erdöl,  “Helal olmayan katkılar içeren ilaç ve tıbbi cihazlar inancımızı tehdit etmektedir. Bir an önce helal ilaç için alternatiflerimizi geliştirmeliyiz” dedi.22-11-2017 21:22

AKP'li eski milletvekili ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Cevdet Erdöl, tıbbi malzemelerin haram ve helal şeklinde ayrılmasını savundu. 

'İNANCIMIZI TEHDİT EDİYOR'

Bazı ilaçlarda kullanılan alkol gibi maddelerin dinen yasak olduğunu belirten Erdöl, "helal ilaç" çağrısında bulunarak şunları söyledi:

Ülkemizde, gıda ve ilaç endüstrisinde yoğun bir şekilde Batılı ülkelerde üretilen jelatin kullanılmaktadır ve bu ürünün ana kaynakları içerisinde, ekonomik ve teknik bazı avantajları nedeniyle ağırlıklı olarak domuz deri ve kemikleri yer almaktadır. Helal olmayan katkılar içeren ilaç ve tıbbi cihazların, Müslümanlarca tüketilmesi endişe verici olup, bu durum genlerimizi, geleneklerimizi, inancımızı tehdit etmektedir. Bu hayati meseleyi zaruret kavramıyla geçiştirmemeli ve bir an önce ‘helal ilaç-helal tıbbi malzeme' konusunda kendi alternatiflerimizi geliştirmeliyiz.