Rektör, Sağlık Çalışanlarını Polis Saldırısıyla Tehdit Etti!

İÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı’ndan kliniklere, anabilim başkanlıklarına ve bölüm başkanlıklarına alenen tehdit içeren bir yazı gönderildi. Sağlık çalışanları gönderilen yazıya "Geri adım atmak yok" diyerek yanıt verdi.20-08-2018 09:13

İstanbul Üniversitesi (İÜ) hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarının performansa dayalı döner sermaye ek ücretlerinin 2 aydır ödenmediğini geçtiğimiz hafta İleri Haber gündeme getirmişti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve İstanbul Tabip Odası’nın da konuya ilişkin hem sosyal medyada hem de hastane önünde eylem düzenleyerek seslerini duyuracaklarını yazmıştık.

 

Haberimizin ardından İÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı’ndan kliniklere, anabilim başkanlıklarına ve bölüm başkanlıklarına bir yazı gönderildiği ortaya çıktı. Cumhuriyet’in ulaştığı belgede, “Bu tür izinsiz eylemlere Dekanlığımızca müsaade edilmeyecek ve katılan personel hakkında yasal işlem yapılacaktır” ifadeleri kullanıldığı öğrenildi.

Ayrıca İÜ Rektörü Prof. Mahmut Ak imzasıyla yayınlanan bir başka yazıda ise şu ifadelere yer verildi: “İÜ Rektörlüğü İstanbul Tıp Fakültesi ile İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanlığı içerisinde sosyal medyadan yapılan çağrı üzerine gösteri yapılacağı bilgisi edinilmiş olup, fakülte hastaneleri içerisinde toplanılmasına izin verilmemesi için gerekli emniyet tedbirlerinin aldırılması, çevik kuvvet personelinin hazır bulundurulması ve gerektiğinde müdahale edilmesi hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim.”

İTO VE SES: GERİ ADIM YOK

SES Aksaray Şube Eş Başkanı Feyzi İşsever ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Anayasal hakkımızı kullanmak için ayın 29’unda basın açıklamamızı yapacağız. Geri adım atmayacağız. Hakkımızı aramak için mücadele etmeye devam edeceğiz” derken, İTO Genel Sekreteri Dr. Osman Öztürk de “Neredeyse birbirimizle konuşmak için bile izin alacağız. Bu kabul edilemez” diye konuştu.