Rekabet Kurumu, 5 büyük zincir marketin savunmasının alınacağını açıkladı

Ticaret Bakanlığı tarafından 'fahiş fiyat'lar nedeniyle inceleme başlatılan 5 büyük zincir marketin, 27 Ekim tarihinde Rekabet Kurumu tarafından savunması alınacak.27-09-2021 16:39

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 'fahiş fiyat'lar konusunda işaret edilen 5 büyük zincir market için Ticaret Bakanlığı tarafından inceleme başlatılmıştı. Rekabet Kurumu da yaptığı açıklamada, söz konusu marketlerin 27 Ekim'de sözlü savunma yapacağını duyurdu.

Kurum tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Rekabet Kurulunun 07.05.2020 tarih ve 20-23/298-M sayılı kararı uyarınca Covid-19 salgını sürecinde, perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik olarak açılan soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi. Bahse konu sözlü savunma toplantısı, 27 Ekim 2021 tarihinde saat 10.30’da yapılacak. 

Toplantıya söz almak üzere katılmak isteyen şikâyetçi ve üçüncü kişilerin, “Rekabet Kurulu Nezdinde Yapılan Sözlü Savunma Toplantıları Hakkında Tebliğ” uyarınca, toplantı konusu ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgi ve belgeleri içeren dilekçeyle 20 Ekim 2021 günü mesai saati sonuna kadar Rekabet Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.  

Sözlü savunma toplantısına dinleyici olarak katılmak isteyenler, toplantıyı online olarak takip edebileceklerdir. Bu amaçla Rekabet Kurumu web sitesindeki yönlendirmelere uygun olarak, toplantı saatine kadar katılım formunun doldurulması gerekmektedir."