Reina saldırganının eşi ve birlikte yaşadığı kişi serbest bırakıldı!

İstanbul Reina’da 39 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin davada, saldırgan Abdulkadir Masharipov’un resmi nikahlı eşi Zarina Nurullayeva ve birlikte yaşadığı Tene Traore tahliye edildi.16-05-2019 16:26

İstanbul’daki eğlence merkezi Reina’da yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin davada, saldırgan Abdulkadir Masharipov’un resmi nikahlı eşi Zarina Nurullayeva ve birlikte yaşadığı Tene Traore tahliye edildi!

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri’de Cezaevi’nin karşısında bulunan binada yapılan duruşmaya aralarında Abdulkadir Masharipov’un da aralarında bulunduğu 19 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı. Bazı sanıklar SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanırken, duruşmada 6 tercüman da hazır bulundu. Duruşmada gün boyunca sanıkların ve avukatların tahliye talepleri alındı.

Mahkeme heyeti, Abdulkadir Masharipov’un resmi nikahlı eşi Zarina Nurullayeva ve birlikte yaşadığı Tene Traore tahliyesine karar verdi. Davada tutuklu sanık sayısı 18’e düştü. Duruşma 8 Ağustos’a ertelendi. 

NE OLMUŞTU?

1 Ocak 2017’de yerel saatle 01:15’te İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Ortaköy semtinde bulunan Reina adlı gece kulübüne yeni yıl kutlamaları sırasında silahlı saldırı düzenlenmiş, saldırıda 39 kişi hayatını kaybetmiş, 70 kişi ise yaralanmıştı.

IŞİD bir gün sonra saldırının sorumluluğunu üstlenmişti. 4 Ocak’ta hükümet, saldırganın kimliğinin belirlendiğini açıklamıştı. Saldırganın Özbek asıllı, 2011 yılından beri Türkiye’de bulunan Abdulkadir Masharipov olduğu duyurulmuştu.

Reina saldırısı soruşturmasında aralarında Abdulkadir Masharipov’un eşi Zarina Nurullayeva’nın da bulunduğu 36 şüpheli, “DEAŞ örgütü üyesi olmak, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçlarından tutuklanmıştı.