Reina katliamı sanıklarından 5'ine tahliye

Yılbaşı gecesi eğlence mekanı Reina'ya düzenlenen saldırının tutuklu sanıklarından 5'i tahliye edildi. Saldırıyı düzenleyenlerden Abdulkadir Masharipov ise, savunmasını önümüzdeki duruşmada yapacağını söyledi.19-11-2018 20:28

İstanbul Ortaköy'deki eğlence mekanı Reina'ya 31 Aralık 2016 gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırının 9. duruşması bugün görüldü.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri'de cezaevinin karşısında bulunan binada yapılan 9. duruşmada saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Abdulkadir Masharipov'un da aralarında bulunduğu 41'i tutuklu sanık hazır bulundu. Tutuklu sanıklar Masharipov'un eşi Zarina Nurullayeva'ın da aralarında bulunduğu 3 kadın sanık SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanırken, 8 tutuksuz sanık da duruşmaya katıldı. 

Mahkeme Başkanı, Abdulkadir Masharipov'a ait HTS kayıtlarının mahkemeye ulaştığını belirtti. Buna göre Abdulkadir Masharipov'un bazı sanıklarla iletişim kurduğu, söz konusu telefon numaralarda salonda tek tek okundu. Ayrıca Masharipov'a yılbaşı gecesi düzenlenen saldırıya ilişkin görüntülerin tebliğ edildiği de tutanaklara geçti.

SAVUNMA YAPMADI, 'BİR SONRAKİ DURUŞMA' DEDİ

Savunma yapması için söz verilen Abdulkadir Masharipov "Tam hazır olamadım. Hazırlık yapamadım. Önümüzdeki duruşma savunma yapacağım" dedi. 
Masharipov, "Dosyayı bana göndermiyorlar, bana ulaştırmıyorlar. Dosyayı incelemek için süre istiyorum. Ayrıca dosyadaki kelimeler zor geliyor. Tercümana ihtiyacım var" diye konuştu. Bu talep üzerine mahkeme başkanı da cezaevinden talepte bulunması gerektiğini söyledi. Söz alan müşteki avukatları da 'Şikayetimiz devam ediyor" dedi.

TUTUKLU SANIKLARDAN 5'İNE TAHLİYE

Duruşma sonunda Abdulkadir Masharipov'a önümüzdeki duruşmaya kadar süre verilmesini talep ederek, dosya kapsamı, suçların katalog suçlardan olması, kaçma şüphesi ve adli kontrol hükümlerinin de yetersiz kalacağı gerekçeleriyle 39 sanığın tutukluluk hallerinin devamına, 5 sanığın ise tahliyesine karar verildi.