Referandumdaki 2.5 milyon oy 'normal' değil

“2017 Halk Oylaması Evet & AKP+MHP oyları karşılaştırması, anormal yerlerin belirlenmesi” çalışmasına göre, anayasa referandumunda 'normal olmayan oy sayısı' 2.5 milyon.20-11-2017 09:49

'Şaibeli' olarak anılan anayasa referandumuna ilişkin yeni veriler çıkmaya devam ediyor.

Polimetre. com'un da kurucusu,  Mehmet Günal Ölçer, siyasi veri madenciliği ve analizi yöntemiyle yaptığı “2017 Halk Oylaması Evet & AKP+MHP oyları karşılaştırması, anormal yerlerin belirlenmesi” çalışmasını tamamladı. Buna göre, 16 Nisan refandumunda ‘normal olmayan oy sayısı’ 1 milyon 900 bin. Polimetre’nin daha önce mahalle bazlı yaptığı çalışmalarında dikkate alındığında ‘normal olmayan oy‘ toplamı 2.5 milyondan fazla.

Normalden fazla olan 'evet' oylarında Şanlıurfa, Diyarbakır, Van ve Mardin’deki büyük miktarların dikkat çekici olduğunu belirten Ölçer, Tunceli hariç  normalden fazla evet oy oranını yüzde 12.5 yüzde 18.5 aralığında olduğuna dikkat çekti.

İSTANBUL’DA NORMALDEN FAZLA ‘EVET’

t24'ten Hülya Gülbahar'ın haberine göre, çalışmanın sonuçları şöyle:

-Ege, Marmara ve Trakya Bölgesindeki artışların ekonomik ve güvenlik nedenli iç göç ve ilk kez oy kullanan genç seçmen olduğu düşünülmektedir.

-Tunceli hariç normalden fazla evet oy oranı yüzde 12.5- yüzde 18.5 aralığındadır. Bu yöntemle hesaplanan normalden fazla evet oyları toplamı: 1,901,534.

-14 il, 151 ilçe ve 12,653 mahallede 'evet' oyları AKP+MHP oylarından fazladır.

-İstanbul’da geçerli oy sayısında 281,290 artış vardır. İstanbul’da normalden fazla evet sayısı 285,302 olarak hesaplandı.

Ankara’da geçerli oy sayısında 100,778 artış vardır. Ankara’da normalden fazla 71,799 evet oyu hesaplandı.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA NORMALDEN FAZLA ‘EVET’ OYU

-Evet (AKP+MHP) olan illerin tamamı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindedir, bu 14 ilden; Bingöl, Şanlıurfa ve Kars’ta AKP; Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van illerinde HDP birinci partidir.

-Bingöl, Şanlıurfa, Siirt, Batman ve Tunceli illerinde GO sayısı artmış, diğerlerinde azalmıştır.

Bu illerden Bingöl, Şanlıurfa ve Kars dışında kalan illerin belediyeleri kayyum tarafından yönetilmektedir.

-Bingöl (yüzde 45.1), Şanlıurfa ( yüzde 41.6), Bitlis (18.7) büyük farkla, Kars ve Muşta (yüzde 2 den az) az farkla evet oyları kazanmıştır,

Diğer illerde yüzde 60.8 (Tunceli) ile yüzde 4.4 (Siirt) aralığında olmak üzere hayır oyları kazanmıştır.

-Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki tüm illerde yoğun normalden fazla evet oyu hesaplanmaktadır.

-Genel kanaatin aksine İstanbul’da önemli miktarda normalden fazla evet oyu vardır.