Rasim Öztekin kavuğunu Şevket Çoruh'a devredecek

Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun önemli bir simgesi olan kavuğun Ferhan Şensoy'dan alan Rasim Öztekin, kavuğu Şevket Çoruh’a devredecek.27-08-2020 14:38

Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun önemli bir simgesi olan kavuğun son sahibi Rasim Öztekin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) destekleriyle 20 Eylül'de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde düzenlenecek törende kavuğu Şevket Çoruh’a devredeceğini açıkladı.

Tiyatro sanatçısı Rasim Öztekin; Kel Hasan Efendi, İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy gibi isimlerin taşıdığı, Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun önemli bir simgesi olan kavuğu, Şevket Çoruh'a devredecek.

'ÇOK BEKLETMEDEN DEVRETMEYE KARAR VERDİM'

Dört yıl önce Ses Tiyatrosu'nda düzenlenen törenle usta tiyatrocu Ferhan Şensoy'dan kavuğu teslim alan Rasim Öztekin, yaşadığı kalp rahatsızlığı yüzünden tiyatro yapamadığını belirtti ve ekledi:

“Kavuğu aldığım yaz, kalp yetersizliğinin yanına ciddi ritm problemleri de eklenince doktorum canlı performansı yasakladı. Kalbim, Kavuk'lu olarak tiyatro yapmama izin vermedi. Aslında bir bakıma kalp hastalığı nedeniyle çok sevdiğim tiyatrodan malulen emekli oldum. Projeyi, senaryosunu, çalışma koşullarını seçebildiğim, yorulduğumda dinlenebildiğim sinema ve dizi projelerinde yer alarak sanatın içinde bir şekilde var olarak moral buldum. Durum böyle iken, kavuğu çok bekletmeden bir tiyatrocu kardeşime devretmeye karar verdim.

ŞEVKET ÇORUH’A ÖVGÜ DOLU SÖZLER

''Büyük özverilerle ‘Baba Sahne'yi’ kuran, zorlu koşullarda tiyatro yapmaya ve tiyatroyu yaşatmaya çalışan Şevket Çoruh'a Türk Tiyatrosu'na bugüne kadar yaptığı ve yapacağı katkılardan dolayı kavuğu devredeceğim'' diyen Öztekin, ''Tiyatroya gönül verenleri 20 Eylül'de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde gerçekleştirilecek Kavuk Devir Teslim Töreni'ne bekliyoruz” şeklinde konuştu.