Ramazanda ilk saldırı Meclis'te: 'Burası Müslüman Türkiye'

Meclis kürsüsünden konuştuğu sırada su içtiği için AKP'li vekilin sözlü saldırısına uğrayan CHP'li Köse "Haram yiyorsun ama su içiliyor diye bana bağırıyorsun" yanıtını verirken, HDP'li Çelik de AKP'li vekile "Müslüman Türkiye değil, laik Türkiye burası, ben Müslüman değilim” şeklinde cevap verdi.09-05-2019 15:31

CHP milletvekili Tufan Köse Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kürsüden yaptığı konuşma esnasında su içtiği için AKP sıralarından sözlü saldırıya uğradı.

AKP milletvekili İmran Kılıç, CHP’li Köse'ye “Siz önce kürsüden milletin ramazan ayına saygı gösterin. Burası Müslüman Türkiye’nin kürsüsü” diye bağırdı. 

CHP’li Köse de bu sözler üzerine “Haram yiyorsun ama su içiliyor diye bana bağırıyorsun” yanıtı verdi.

HDP milletvekili Tuma Çelik de “Müslüman Türkiye değil, laik Türkiye burası, ben Müslüman değilim” yanıtı verdi.

Meclis tutanaklarına yansıyan konuşma şu şekilde:

CHP’li Tufan Köse: Değerli arkadaşlarım, şimdi, bu ülke öyle sizin dediğiniz gibi kolay kurulmadı, savaş meydanlarında kuruldu. Öyle ufak tefek şeylerle de beka sorunu falan yaşamaz. Bir beka sorunu varsa, zannediyorum, Sayın Bahçeli’nin, Sayın Cumhurbaşkanının falan bir koltuk beka sorunu var gibi görünüyor.

Onu da anlaşılan, artık, seçimlerle çözme şansınız da kalmamış. E, ne yapacaksınız? ‘FETÖ’ diyeceksiniz, ‘cezaevi’ diyeceksiniz, tehdit edeceksiniz ve ‘hiçbir şey olmasa da kesinlikle bir şey oldu’ diyen adama ‘mugalata’ demeyeceksiniz, seçime sokulan, kandırılan, aldatılan, yüzde 70-80’le kazandığı seçimde de mazbatayı yüzde 20’lik adama veren adama ‘mugalata’ diyeceksiniz, kim inanır buna, kim inanır?

AK Partili İmran Kılıç: Siz önce kürsüden milletin ramazan ayına saygı gösterin. Burası Müslüman Türkiye’nin kürsüsü.

HDP’li Tuma Çelik: Müslüman Türkiye değil, laik Türkiye burası, ben Müslüman değilim.

CHP’li Tufan Köse: Din sömürüsü yapma, din sömürüsü. Yetim hakkı yiyorsun, haram yiyorsun ama orada su içiliyor diye bana bağırıyorsun, kul hakkı yiyorsun.

AK Partili Zülfü Demirbağ: Yahu, sen ne anlarsın ki kul hakkından.