Rakka'da çıkan araçla ilgili AKP’li belediyeden açıklama

IŞİD’den kurtarılan Suriye'nin Rakka kentinde AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi’nin iş makinesinin bulunmasına ilişkin belediyeden açıklama geldi.14-11-2017 10:11

IŞİD'den kurtarılan Suriye'nin Rakka kentinde Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait araç bulunduğu dün basına yansımıştı. Konya Büyükşehir Belediyesi amblemi olan aracın fotoğrafları paylaşılmış, kamyonunun üzerindeki 'Resmi hizmete mahsus' yazısı dikkat çekmişti.

Konuyla ilgili Cumhuriyet’ten Onur Şahin’e açıklama yapan Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri “Araştırıyoruz” ifadelerini kullandı.

“MUHTEMELEN…”

Belediye yetkililerinden yapılan açıklama şu şekilde:

“Araç kapısının üzerindeki logo bizim yaklaşık 15 yıl önce kullandığımız bir logoydu. Onlar çok eski araçlar. 20-30 yıllık. Bizim öyle, araç kapısının üzerindeki gibi logomuz yok. Biz 2004 yılından beri farklı bir logo kullanıyoruz. Muhtemelen bizim eski hurdaya çıkmış araçlarımız ihale ile satılıyor. O araçlardan biri olabilir. Doğru mu, değil mi araştırıyoruz. Konuyla ilgili gün içinde resmi açıklama yapacağız.

BELEDİYE YALANLADI

Konya Belediyesi'nin internet sitesinden konuya ilişkin yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada aracın belediyeye ait olduğu yalanlandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bazı internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında belediyemize ait olduğu iddia edilen hurda bir araçla ilgili tamamen gerçeğe aykırı haberler yayınlanmaktadır.

Kamuoyunu bilgilendirmek adına açıklama yapılması uygun görülmüştür:

Bu tür kasıtlı ve algı oluşturmaya yönelik haberler ülkemizi karalama çabalarının bir uzantısıdır. Ülkemizi ve şehrimizi illegal örgütlerle irtibatlı gibi gösteren iddialar tamamen asılsızdır.

"RESMİ LOGO DEĞİL"

Sosyal medyada ve internet sitelerinde yayınlanan fotoğraflardaki araç belediyemiz envanterine kayıtlı bir araç değildir. Söz konusu fotoğrafların nerede ve nasıl çekildiği belli olmadığı gibi fotomontaj olma ihtimali de oldukça yüksektir. Zira fotoğraftaki aracın alt ve üst yapısı ile oynanmış ve birbiri ile uyumlu olmadığı rahatlıkla görülmektedir. Araç üzerinde görünen logo belediyemizin kullandığı resmi logosu da değildir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."