Rabia Naz soruşturmasında savcılıktan delilleri yok sayan açıklama

Giresun'un Eynesil ilçesindeki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümü ve soruşturma sürecindeki şaibeler hala aydınlatılmazken; Rabia Naz'ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmaya dair Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından birçok delilin yok sayıldığı bir açıklama yapıldı.26-03-2019 21:02

İleri Haber

Giresun'un Eynesil ilçesinde yaklaşık 10 ay önce evinin önünde yaralı bulunup, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümü ve soruşturma sürecindeki şaibeler hala aydınlatılmazken; Rabia Naz'ın ölümüne ilişkin yürütülen soruştumaya dair Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yazılı açıklama yapıldı.

SAVCILIK, YANLIŞLIĞI KANITLANAN DELİLLERE AÇIKLAMADA YER VERDİ

Olayın bir trafik kazası olabileceği yönündeki görgüye dayanmayan iddiaların bulunduğunun öne sürüldüğü açıklamada "Bu kapsamda değerlendirilmiş ancak bu iddialar elde edilen bulgularla doğrulanamamıştır. Olay yerinde yapılan incelemelerde kan izi, fren izi ve araç çarpmasına ilişkin herhangi bir delil ve emare bulunamamıştır. Olay yerinde bulunan Rabia'ya ait ayakkabıların altında beyaz çimento veya alçıya benzer izler bulunmuştur. Olay yerinde yapılan incelemede, ölenin ikametinin bulunduğu binanın çatı kapısının açık olduğu, kapının arkasında bir beyaz çimento torbasının bulunduğu, zeminin farklı yerlerinde de beyaz çimento kalıntılarının yer aldığı görülmüştür. Ölenin okul çantası, çatı kapısının sol tarafında bulunmuştur" ifadeleri yer aldı.

Oysa Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan ise daha önce yaptığı açıklamada Rabia Naz'ın çantasının olay yeri inceleme boyunca terasta bulunmadığını ve kayıp olduğunu, akşam saatlerinde ise olay yeri inceleme ekibinden Selim Aktaş isimli polisin terasa tekrar çıkmasının ardından ailenin yakınlarının da terasa çıkması üzerine çantayı orada bulduklarını ve bu durumu savcılığa da aktardığını söylemişti.

ADLİ TIP RAPORU 'DÜŞMÜŞ' DEDİ, SAVCI AKSİNİ SÖYLEDİ

"Adli Tıp Kurumu'ndan alınan iki ayrı raporla, ölümün genel beden travmasına bağlı kırık ve iç organ yaralanması sonucu meydana geldiği ve yüksekten düşme olgusuyla uyumlu olduğu tespit edilmiştir. İkametin çatısı ile küçük Rabia'nın yaralı olarak bulunduğu yer arasında binanın altındaki işyerine ait bir sundurma bulunmaktadır. Ölenin bu sundurmaya çarpmadan yere düşmesinin doğurduğu tereddütler karşısında olay yerinde keşif yapılmış ve teknik bilirkişiden rapor alınmıştır. Teknik bilirkişi, hızlanarak atlaması halinde küçük Rabia'nın bulunduğu yere düşebileceğini mütalaa etmiştir. Olayla ilgili doğrudan görgü sahibi herhangi bir tanık tespit edilememiştir" ifadeleri kullanıldı.

Baba Şaban Vatan ise davaya bakan savcının değişmesinden önce, bir önceki savcının “Senin çocuğunun o mekanla bir alakası yok. Eğer düşseydi elektrik telleri kopardı ve elektrikler kesilirdi. Vücudu farklı bir konumda olurdu ve orada yaşamını yitirirdi" şeklinde konuştuğunu aktarmıştı.

'SAVCININ RESEN DEĞİŞTİĞİ İDDİASI GERÇEK DIŞI'

Olayın bir trafik kazası sonucu meydana geldiği ve siyah renkli Doblo marka bir aracın kazaya karıştığı yönünde sosyal medyada dolaşıma sokulan iddiaların titizlikle araştırıldığının öne sürüldüğü açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Bu aracın olay günü hiç kullanılmadığı tespit edilmiş, bunun üzerine araç renginin beyaz olduğu yönünde yeni iddialar ortaya atılmıştır. Baba Şaban Vatan, dosyadaki bazı belgeleri sunarak Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığı'ndan mütalaa talebinde bulunmuş ve bu mütalaayı soruşturma dosyasına sunmuştur. Anılan kurumdan soruşturma savcısının resmi bir rapor talebi bulunmadığı gibi, bir ihtimal değerlendirmesi içeren söz konusu raporun hangi bilgi ve belgelere dayalı olarak düzenlendiği de bilinmemektedir. Dosyada resmi olarak, mevcut bütün bilgi ve belgeler incelenmek suretiyle Trabzon Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı ve Giresun Adli Tıp Kurumu Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen raporlar bulunmaktadır. İl Emniyet Müdürlüğü Cinayet Bürosu'nda oluşturulan 5 kişilik özel bir ekip olay üzerinde çalışmaktadır. Soruşturmada her türlü ihtimal değerlendirilmekte olup, baba Şaban Vatan'ın iddialarıyla ilgili bütün araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalar neticesinde alınan bilirkişi raporları ve diğer incelemeler de dosya kapsamındadır. Soruşturmaya bakan savcının resen değiştirildiği iddiası gerçek dışıdır. Soruşturmayı yürüten ilk savcı 2018 yılının Mayıs ayında dünya evine girmiş, kendi talebiyle eş birleştirmesi usulüyle tayin olmuştur.” 

POLİS 'GÖZALTI' DEDİ, BAŞSAVCILIK İNKAR ETTİ

Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan ile ilgili iddialar üzerine de soruşturma başlatıldığını yer alan açıklamada “Rabia’nın babası Şaban Vatan'ın bazı akrabalarını tehdit ettiği yönünde Görele Cumhuriyet Başsavcılığın'a şikayet başvuruları yapılmıştır. Son olarak kardeşinin başvurusu üzerine 11/02/2019 tarihinde Şaban Vatan hakkında soruşturma başlatılmış, bu soruşturma kapsamında ilgilinin psikiyatrik rahatsızlıkları bulunduğu kardeşi tarafından iddia olunmuştur. Resmi kurumlar nezdinde yapılan araştırmaların iddiaları doğrulaması üzerine, ilgilinin cezai ehliyeti bulunup bulunmadığının tespiti amacıyla rapor alınmasına ihtiyaç duyulmuştur. Kanunen zorunlu olan bu işlemlerin kamuoyuna 'gözaltına alınma' olarak yansıtılması üzüntüyle karşılanmıştır. Başsavcılığımız olayın aydınlatılması ve cevapsız hiçbir soru kalmaması için soruşturmasını titizlikle yürütmektedir. Başsavcılığımız, her türlü etkiye kapalı olarak yürütmekte olduğu soruşturma nihayetinde ulaşacağı sonuçlara göre kararını verecektir. Kamuoyunun ve acılı babanın Rabia Naz'ın ölümü konusunda hiçbir karanlık nokta kalmaması yönündeki hassasiyetini anlıyor ve saygıyla karşılıyoruz. Bu hassasiyete uygun olarak devam eden soruşturma sürecinde, dayanaksız iddialara ve kaynağı belirsiz söylentilere itibar edilmemesini kamuoyunun takdirine saygıyla sunuyoruz" denildi.

Öte yandan, İleri Haber'e konuşan aile avukatı Emel Kılıç ise "Şaban Vatan tehdit suçlaması nedeniyle gözaltına alındı. Gözaltına alınmadan hastaneye sevk edilmesi mümkün değil. Hastaneye sevk edildi, şimdi savcılık aracılığıyla gözlem altına alınması talepli bir tedbir uygulanması talep ediliyor. Sulh Ceza Mahkemesi'ne bu tedbir talebiyle sevk edildi. Fakat Şaban Vatan emniyete getirildiğinde polisler 'gözaltında' dedi" şeklinde konuşmuştu.