Putin'den Erdoğan'a 'Montrö' vurgusu

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin telefon görüşmesi gerçekleştirdi.09-04-2021 22:33

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Erdoğan ve Putin'in, Türkiye ve Rusya ilişkilerini geliştirecek hususları ele aldıkları bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini duyurdu. 

Kremlin'den yapılan açıklamada da Putin'in, Erdoğan'ın talebi üzerine Rusya'nın Ukrayna krizinin çözümüne ilişkin yaklaşımlarını anlattığı belirtildi. Açıklamada, 2015 tarihli Minsk anlaşmalarının, çözümün alternatifsiz dayanağı olduğunun vurgulandığı aktarıldı.

Sputnik Türkiye'nin aktardığı Kremlin'in açıklamasına göre Erdoğan, Dağlık Karabağ'da istikrarın sağlanması, 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021 tarihinde Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri tarafından yapılan üçlü açıklamaların kademeli olarak uygulanması konusunda Rusya'nın attığı adımları çok takdir ettiğini söyledi.

Türkiye'nin Kanal İstanbul projesiyle ilgili planlarının ele aldığı bölümde Putin, bölgesel istikrar ve güvenliğin sağlanması için 1936 tarihli Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin hükümleri uyarınca belirlenen Boğazlar rejiminin korunmasının önemini vurguladı.