Putin ve Erdoğan İdlib'i görüştü: 'Soçi'ye bağlılık karşılıklı teyit edildi'

Erdoğan ve Putin İdlib gerginliğini görüştü. Görüşmede ‘Soçi Mutabakatı’na bağlılığın’ karşılıklı teyit edildiği bildirildi.21-02-2020 19:50

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, bugün İdlib'deki gerilimi görüştü. Görüşmede, ‘Soçi Mutabakatı’na bağlılığın’ karşılıklı olarak teyit edildiği bildirildi.

Ankara ile Moskova’yı karşı karşıya getiren İdlib gerilime ilişkin önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un yaptığı görüşmenin ardından bugün de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macron ve Merkel ile üçlü bir görüşme yaptı. Görüşmelerin sonuncusu ise bugün Erdoğan ve Putin arasında gerçekleşti.

Bugün cuma namazı sonrası görüşmeyi duyuran Erdoğan, “Saat 18.00 gibi Sayın Putin ile benim bir telefon görüşmem olacak” derken, “Bu görüşme İdlib'deki tavrımızı belirleyecek" şeklinde konuşmuştu.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Telefon görüşmesiyle ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, rejimin İdlib'de dizginlenmesinin ve insani krizin durdurulmasının şart olduğunu vurgulamış; İdlib'de çözümün Soçi Mutabakatının tam olarak uygulanmasından geçtiğini belirtmiştir. İki liderin yapılan tüm anlaşmalara bağlı olduklarını ifade ettikleri görüşmede, Libya'daki gelişmeler de ele alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

Görüşmesi sonrasında Kremlin'den yapılan açıklamada ise Putin'in "İdlib'de cihatçıların saldırgan eylemlerinden derin endişe duyduğu" belirtilerek Putin ve Erdoğan'ın, Suriye'nin İdlib vilayetinde gerilimin düşürülmesi, ateşkesin güvenceye alınması ve terörist tehditlerin etkisiz hale getirilmesi hedefi doğrultusunda temaslarını yoğunlaştırma konusunda mutabık oldukları kaydedildi.

Kremlin iki liderin ayrıca Libya sorununu da istişare ettiğini bildirdi.

İleri Hatırlatıyor

‘PUTİN, ARZU EDİLEN CEVABI VERMEDİ’

Erdoğan bugün yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

"Sayın Merkel ve Sayın Macron, Sayın Putin'le yaptıkları görüşmede, bu konuları ele almak suretiyle İdlib'te çok kararlı bir ateşkesin yapılması için böyle bir daveti kendisine yaptılar. Tabii bu davet karşısında henüz beklenen bir yaklaşım, cevap vardır diyemem. Bir de Dörtlü Zirve için 5 Mart'ta İstanbul'u teklif ettiler, İstanbul'daki teklifle ilgili de henüz Putin, onlara arzu edilen cevabı vermedi. 'Biz Erdoğan ile bunu görüşürüz.' dediler.”

NE OLMUŞTU?

Macron ve Merkel, Putin'e Suriye'de cihatçıların etkin olduğu İdlib'de ateşe son verilmesi çağrısında bulunmuştu. Berlin yönetiminin, Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa arasında dörtlü bir liderler zirvesinin yapılabileceği yönündeki açıklaması da gündeme yansımıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Suriye konulu dörtlü zirvenin konuşulduğunu ancak henüz bir karar alınmadığını söyledi. Gazetecilere konuşan Peskov, İdlib’deki gerginliğin Rusya ile Türkiye askerleri arasında bir çatışmaya dönüşme ihtimaline ilişkin soruya "En kötü senaryolar üzerinden konuşmak istemiyoruz, ancak aynı zamanda bir kez daha Suriye ordusunun İdlib’deki terör örgütleriyle mücadele ettiğini belirtmek gerekiyor" sözleriyle yanıt verdi.