Putin: Üçüncü aşı en yakın zamanda tescil edilecek

Rusya Devlet Başkanı Putin, ŞİÖ'de liderlerinin gerçekleştirdiği toplantı açılışında konuştu. Putin Rusya'da geliştirilen üçüncü koronavirüs aşısına ilişkin "Üçüncü aşı en yakın zamanda tescil edilecek" dedi.10-11-2020 15:29

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) liderlerinin videokonferans yöntemiyle gerçekleştirdiği zirvenin açılışında konuştu. Putin, koronavirüs (Covid-19) aşılarıyla ilgili çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Tüm dünyadaki insanların aşıya ihtiyaç duyduğunu ve Rusya'nın aşıların tedariki konusunda dünyanın tüm ülkeleriyle çalışmaya hazır olduğunu kaydeden Putin, "Hiç abartısız tüm gezegendeki insanların ilaçlara ihtiyaç duyduğunu göz önünde bulundurarak bu süreçlerin politize edilmemesini öneriyoruz. Dünyanın tüm ülkeleriyle ve elbette ŞİÖ'de tüm partnerlerimizle çalışmaya hazırız" dedi.

Rusya'da tescil edilen hem Sputnik V hem de EpiVakKorona aşısının etkili ve güvenli olduğunu kaydeden Putin, "Rusya'da halihazırda tescil edilmiş 2 aşı mevcut. Üstelik araştırmalar, ilk olarak bu aşıların güvenli olduğunu, uygulandıktan sonra ciddi yan etkileri olmadığını, ikinci olarak da etkili olduğunu ortaya koydu ve doğruladı. Bu nedenle aşı olan kişiler, virüs taşıyıcılarla karşılaştıklarında hastalanmıyor veya en hafif şekilde belirti gösteriyor" ifadelerini kullandı.

'ÜÇÜNCÜ AŞI EN YAKIN ZAMANDA TESCİL EDİLECEK'

Putin öte yandan Rusya'da geliştirilen üçüncü Covid-19 aşısının en yakın zamanda tescil edileceğini söyledi.

Türkiye dahil 6 ülkede yaklaşık 44 bin kişiyle klinik deneyler yürüten Pfizer ile BioNTech, Covid-19 aşısı adayı enjekte edilen deneklerle plasebo verdiği denekler arasındaki kıyaslamalı sonuçları açıklamış ve Covid-19 aşısının yüzde 90'ın üzerinde etkili olduğunu duyurmuştu. Pfizer CEO'su Dr. Albert Bourla, üçüncü aşama klinik deneylerden gelen başarılı sonuçları 'Bilim ve insanlık için büyük bir gün' diye nitelemişti.