Putin: Suriye'den uçak ve askerlerimizi geri çektik

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye’den askeri güçlerini çektiklerini açıkladı.28-06-2018 13:48

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'den askeri güçleri çekmeye devam ettiklerini belirtti.

Spuntik’in habereine göre Putin, son birkaç gün içerisinde Suriye'deki 13 uçak, 14 helikopter ve 1140 askeri görevlinin Rusya'ya geri döndüğünü söyledi.

Kremlin'de askeri okulların mezunları için düzenlenen resepsiyonda konuşan Putin, "Biliyorsunuz ki askeri güçlerimizi (Suriye'den) geri çekmeye, Hmeymim'e (Lazkiye yakınlarındaki hava üssü) gittiğimde başlamıştık. Bu geri çekilme süreci şu anda da devam ediyor" dedi. 

Putin, Rus hava güçlerinin Suriye'deki konuşlanma noktası olan Hmeymim üssünü Aralık 2017'de ziyaret etmişti. Rusya'nın, Suriye'deki terörist gruplara karşı Hmeymim üssü üzerinden operasyon düzenlemeye başladığı 2015'ten beri üssü ilk kez ziyaret eden Putin,  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile de orada görüşmüştü.

Putin ayrıca, Hmeymim'de askere yaptığı konuşmada, Suriye'deki Rus güçlerin önemli bir kısmını buradan geri çekme kararı aldıklarını söylemişti. Putin bu kararı, Suriye'de terörist grupların neredeyse yenilmek üzere olmasıyla ve dolayısıyla büyük çaplı operasyonlara artık gereksinim kalmamış olmasıyla açıklamıştı.

‘EĞİTİMLERİNİ SAVAŞARAK KANITLADILAR’

Putin, Suriye'den geri dönmüş olan askeri personele ilişkin olarak şunları da söyledi:
"Bu kişilerin hepsi deneyimli ve aldıkları eğitimleri savaşarak kanıtlamış insanlar. Hem siz hem de meslektaşlarınız, en zor ve standart olmayan görevleri yerine getirmek üzere bu deneyimden, Rusya topraklarında yaralanabileceksiniz."