PTT'nin 'ucuz' diye sattığı ayçiçek yağı daha pahalı çıktı

PTT ‘indirimli’ ayçiçek yağı satışı yapacağını duyurdu ancak pttAVm’de ürünün yüzde 21,24 daha pahalı sattığı ortaya çıktı.30-01-2021 19:40

Ayçiçeği yağına gelen rekor zamların ardından PTT devreye girerek, 'indirimli' yağ satışı yapacağını duyurdu. Kurum, PttAVM.com üzerinden ayçiçeği yağı da satıyor. Ancak PTT’nin, Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’in şirketinden temin ettiği yağı, bu şirketin kendi online sitesine göre yüzde 15 ila yüzde 20 arasında değişen oranda daha pahalıya sattığı ortaya çıktı.

ANKA'dan Bora Erdin'in haberine göre, yurttaşların gıda fiyat artışlarından yakınmalarının yükselmesi üzerine PTT; Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ),Tarım Kredi Kooperatifleri’nin (TKK) yanı sıra Fiskobirlik ve ÇAYKUR ürünlerini de online satış yaptığı PttAVM.com’a dahil etti. Böylece PTT, bu kooperatif ve üretici şirketlerin şubesinin bulunmadığı yerlerde internet üzerinden yurttaşlara indirimli ürün satacak. Yapılan plana göre ayçiçeği yağı başta olmak üzere, zeytinyağı, şeker, bakliyat, un, tuz, salça ve bal gibi temel gıda ürünlerinde fiyatların aşağıya çekilmesi için kooperatif ürünlerine ağırlık verilecekti.

Zade markalı ürünler, 2003-2013 yılları arasında Konya Sanayi Odası Başkanlığı yapan MÜSİAD üyesi Tahir Büyükhelvacıgil’in sahibi olduğu Helvacızade Gıda İlaç Kimya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından Konya’nın Meram ilçesinde bulunan fabrikada üretiliyor ve zade.com.tr ve yagsepetim.com isimli internet sitesinden de satılıyor.  Ürünlerin PttAVM.com üzerinden satışa çıkması ile şirketin internet sitelerindeki fiyatlardan daha pahalı olduğu anlaşıldı. Şirket kendi üretimi olan 10 litrelik teneke ambalajdaki ayçiçeği yağını www.zade.com.tr ve yagsepetim.com isimli internet sitesinde 164,90 TL iken indirimli olarak 145,90TL’ye satılıyor.

PTTAVM 10 LİTRELİK AYÇİÇEĞİNİ 12 TL DAHA PAHALIYA SATIYOR

PTT’nin sitesinde ise aynı ürün satış fiyatı 194,90 TL görünüyor ve yüzde 9 indirim yapıldığı iddiası ile yurttaşa 176,89 TL’den satılıyor. Bu durumda bir yurttaş pttavm yerine üretici şirketin kendi sitesi üzerinden bu yağı satın alması durumunda 11 TL 99 kuruş daha kârlı olacak. Bu fiyat farkı pttAVM’nin ürünü yüzde 21,24 daha pahalıya sattığı anlamına geliyor.