PTT'nin taşeron işçileri sendika kurdu: PTT Kargo Sendikası

PTT'de çalışan taşeron işçiler sendika kurduklarını açıkladı.28-04-2019 14:41

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü'nde (PTT) taşeron işçileri PTT Kargo Sendikasını'nı (PTT Kargo Sen) kurdular. Sendika sosyal medya üzerinden bir kuruluş açıklaması yayınladı. PTT'deki taşeron işçi sayısının 13 bini bulduğunu belirten sendika asıl işi kendilerinin yaptıklarını belirterek "Hala taşeron statüsünde çalıştırılan işçileriz" dedi.

Bianet'te yer alan habere göre hükümetin, kamuda taşeron olayı bitecek açıklamasına ragmen PTT'de taşeron düzeninin devam ettiğini belirten sendika, ayrımcılığa maruz kaldıklarını açıkladı. Sendika ayrıca amaçlarının 1 Mayıs'a bin üyeyle girmek olduğunu belirtti. 

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Maalesef ne kağıt üzerindeki taşeron şirket ne de PTT yönetimi bizleri muhatap almakta, sorunlarımızı çözmektedir. En büyük sorunumuz üvey evlat muamelesi görmemiz ve muhatap alınmamamızdır. Yapılan iş aynı olmasına rağmen; kadrolu, ihs'li, taşeron gibi birden fazla statüye yer verilmesinin açıklanabilir bir yanının olmadığı aşikardır. Statüler arası ücret ve sosyal haklar da eşit olmayıp, büyük bir adaletsizlik yaratan bu durum, iş akışında da tam tersi yönünde işlendiği apaçık ortadadır.

PTT'nin tüm birimlerinde çalışanlar için çalışma ortamının ve teçhizatlarının yetersizliğinden kaynaklı olarak başta iş kazaları olmak üzere çeşitli meslek hastalıklarının yüksek düzeyde arttığı gözükmektedir.

Ağırlıklı olarak, PTT' de iş yükü fazla olan merkezlerde geçmişte de görüldüğü üzere yeri geldiği zaman keyfe keder çalışma saatleri düzenlenmiş olup, çalışma saatlerinin çalışanlar içinde ayrımcılığa sebep olduğu görülmüştür. Ayrıca Türkiye'nin her merkezinde çalışanlar olarak ciddi derecede mobbing ve baskı altında çalışmaktayız.

Mesai saatleri dilimi içinde yemeğimizi ve çayımızı kendi cebimizden karşılamayı bir kenara bırakıp, taşeron olduğumuz beyan edilerek içme suyunun bile PTT tarafından karşılanmaması ortaya konulan ayrımcılığın açık kanıtıdır.

Çalışanlar olarak, 21'inci yüzyılda yemeğimizi evde sefer tasına koyup yemek molasında PTT tarafından tarafımıza tahsis edilmiş yemek salonunun olmayışından dolayı, çalıştığımız servisin her bir köşesinde yemek saatlerinde trajikomik olaylara şahitlik ediyoruz.

Kusurumuz ispatlanmadığı hallerde bile, kayıp ve hasar durumunda işi direkt biz firma personelleri olarak yaptığımız için, biz çalışanlar zan altında bırakılarak maaşlarımızdan haksız paralar kesiliyor.

Biz çalışanlar olarak, hak tanımaz bu köhne sistemi kabul etmiyoruz. Hükümetin uygulamaya koyduğu kamuda tüm taşeron şirketlerin kaldırılması politikası çerçevesinde PTT'de taşeronluğun kaldırılmasını talep ediyoruz.

Bu doğrultuda; biz çalışanlar olarak emeğimize sahip çıkmak, kendi sözümüzü söyleyebilmek için kendi bağımsız sendikamız olan PTT Kargo-Sen'i kurduk.

Bilinsin ki; çabalarımız çalışanları bölmeyen, işverene veya şirketlere dayanmayan, herhangi bir siyasi ideolojinin etkisinde kalmadan, her çalışanın katkı sunduğu, sözünü söyleyebildiği, kararlı ve sürekli bir çaba içerisinde mücadeleci olan bir anlayışla devam edeceğiz.

Meslektaşlarım olarak yaşanan bu haksızlıkların son bulması için, biz birbirimize destek olmaya ve bizlerle birlikte dayanışmaya tüm çalışan arkadaşlarımızı davet ediyoruz.