PSAKD: Nerenin inanç yerimiz olduğuna kimse karar veremez

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İstanbul şubeleri, Sultanbeyli Cemevi'ne yapılan faşist saldırının ardından Süreyya Operası önünde bir araya geldi.22-01-2020 16:30

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sultanbeyli Cemevi'ne yapılan saldırının ardından İstanbul’da PSAKD İstanbul şubeleri çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde bir basın açıklaması yapıldı. PSAKD ve Alevi Bektaşi Federasyonu'nun katıldığı açıklamada konuşan PSAKD İstanbul Sultanbeyli Cemevi Başkanı Erdal Aksoy, “Sessiz kaldığımız her an saldırılar artıyor, bizi susturmaya çalışıyorlar” dedi.

Aksoy konuşmasına, “Eşit yurttaşlık talebimiz, geleceksizleştirilen gençliğin yanında, sanatçıların sanatlarından dolayı başlattıkları açlık grevlerine yönelik baskılara karşı ses olmayı, ötekileştirmeyi, ayrımcılığı, yok saymayı kabul etmemeyi ve buna karşı mücadele etmeyi içerir. Onun için buradayız” diyerek başladı.

'AKP VE MHP İNKARCILIKTA TUTARLI'

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine getirilen cemevleri önergesinin AKP-MHP oyları ile reddedilmesine tepki gösteren PSAKD Sultanbeyli Cemevi Başkanı Erdal Aksoy, konuşmasına şöyle devam etti:

“İBB Meclisi’nde gündeme getirilen önerge oy çoğunluğu ile reddedildi. Cemevlerinin ibadethane olup olmadığı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından araştırılsın, sorulsun istendi. Sonrasında Sultanbeyli Cemevine saldırı gerçekleşmiştir. AKP ve MHP bizi yok sayan inkarcı duruşlarında tutarlılık göstermiştir. Bizler buna benzer durumlara tanıklık etmiş inancın insanlarıyız.”

'İNANCIMIZI YOK SAYANLAR BİR DAHA ALEVİLİĞİ AĞIZLARINA ALMASINLAR'

İBB Meclisi’nde alınan karardan sonra görüş beyan eden AKP ve MHP’li Meclis üyelerine hitaben konuşan Aksoy “Nerenin inanç yerimiz olacağına hiç kimse karar veremez. Bu karar kimsenin haddi değildir. Hele hele inancımızı yok sayanlar asla bir daha ağızlarına Aleviliğe dair bir şey almasınlar. Bu bize saldırmanın ayrı bir ifadesidir. Bunu yapanları kınıyor ve protesto ediyoruz” dedi.

'AMAÇ, KENDİ ALEVİLERİNİ YARATMAK'

Pirha'da yer alan habere göre, yerel seçim öncesinde cemevi ziyaretleri gerçekleştiren AKP ve MHP'li politikacıları eleştiren Aksoy, seçim öncesinde birçok AKP'linin cemevi ziyaretlerini işaret ederek "Yıllardır Aleviler ile ilgili sözde çalıştaylar gerçekleştirenlerin, yerelde oy almak için cemevlerine yardım edenlerin, seçim zamanları cemevlerini ibadethane olarak görenlerin tek amaçları kendi Alevilerini yaratmaktır. Alevileri karşı karşıya getirmek için özel programlar yapanlar, vekil, siyasi ve kişisel ikbal sözleri söyleyenlerin ne kadar ikiyüzlü olduklarını biliyorduk. Bilmeyenler de öğrenmiş oldu” dedi.

'EVLERİMİZ İŞARETLENİYOR, İBADETHANELERİMİZ SALDIRIYA UĞRUYOR'

Son zamanlarda Alevilerin evlerinin işaretlenmesi ve cemevlerine yönelik artan saldırıları da hatırlatan Aksoy, “Evlerimiz işaretleniyor çünkü haklarımız yok ya da raflarda bekliyor. Cemevlerimiz saldırıya uğruyor çünkü haklarımız yok ya da rafta bekletiliyo., Okullarda çocuklarımıza zorunlu din dersi eğitimi veriliyor çünkü haklarımız yok ya da rafta bekletiliyor. Her gün katlediliyoruz, katliamın sorumluları yargılanmıyor çünkü haklarımız yok” ifadelerini kullandı.

'GÜN BİRLEŞME GÜN HATIRLAMA VE HATIRLATMA GÜNÜDÜR'

Alevi kurumlarına seslenen Aksoy, “Gün birleşme günüdür. Ayrışmaya tahammülümüz kalmadı. Birbirimizi yok saymanın bizlere faydası yok. Artık bir olalım. Sesimizin daha gür çıkmasını sağlayalım. Artık ayrışmayalım. Gün birleşme günüdür. Gün hatırlama ve hatırlatma günüdür. Birlikte mücadele etmeye mücadeleyi yükseltmeye davet ediyoruz. Aleviler vardır, Alevilik haktır. Onlar Yezit olsunlar biz hep Hüseyin olacağız” dedi.